Konferencje w Jackson Hole. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 21-25.08.2017

Tydzień jeszcze się nie skończył. Inwestorzy wciąż czekają na wystąpienia prezesów banków centralnych w Jackson Hole. To one w ostatnich dniach skupiały dużą uwagę rynku. W kalendarzu nie zabrakło jednak również danych.

 

Bankierzy i Donald Trump wywołują emocje

Mimo pustego kalendarza makroekonomicznego w pierwszym dniu tygodnia, doszło do silniejszego podbicia wyceny euro. W wyniku czego kurs EUR/USD po raz kolejny sięgnął po wartość 1,18. Spokojniej w głównej parze zrobiło się dopiero w połowie tygodnia. Z czynników zwracających uwagę inwestorów w ostatnich dniach należy przede wszystkim wymienić konferencje w Jackson Hole, a także rosnące napięcie na linii USA- Korea Północna. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,18 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty silniejszy na koniec tygodnia

Rynek spodziewa się, że Mario Draghi będzie się starał wyważyć swoją wypowiedź, choć wcześniej pojawiły się przesłanki, że w trakcie konferencji w Jackson Hole mógłby on zapowiedzieć wycofywanie się z programu QE. Czekając na jego wypowiedź rynek zapoznał się z danymi. Sporym rozczarowaniem był niemiecki indeks instytutu ZEW, optymistyczny natomiast okazał się indeks PMI dla przemysłu. W czwartek doszło do znacznego umocnienia notowań złotego. W efekcie kurs EUR/PLN pokazał dziś wartość 4,25.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Yellen i Trump

Nie mniej emocji wywoływać mogą słowa Janet Yellen. Trudno jest sobie bowiem wyobrazić by Fed pozostawało przy dotychczasowej retoryce. W tym tygodniu apetyt na amerykańską walutę zmniejszał Donald Trump. Narastająca niepewność dotycząca stosunków z Koreą Północną nie służy tej walucie. Choć w ostatnich dniach nie zabrakło ważnych publikacji ze Stanów Zjednoczonych, to jednak kluczowym punktem kalendarza jest sympozjum w amerykańskim kurorcie. Dziś średnia wartość USD wyniosła 3,60 PLN.

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

Stabilnie i spokojnie

Spokojnie przebiegał tydzień złotego w parze z frankiem szwajcarskim, na co wpływ miały przede wszystkim nastroje ogólnoświatowe, choć nie należy zapominać, że krajowe dane wypadają również na korzyść złotego. W tym tygodniu również nie zabrakło informacji z kraju, jednak nie miały one dużego znaczenia dla wyceny złotego. Natomiast z zaprezentowanego w czwartek raportu RPP wynika, że w kolejnych kwartałach należy spodziewać się stabilizacji. Dziś średnia wartość CHF/PLN wyniosła 3,73.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt coraz słabszy

Z problemami mierzy się funt, który konsekwentnie podąża w kierunku południa. W kulminacyjnym momencie, kiedy w czwartek doszło do umocnienia złotego względem podstawowych danych, wartość tej waluty pokazała 4,60. W ostatnich dniach inwestorzy poznali m.in. dane o PKB za II kwartał. Zrewidowany odczyt okazał się zgodny z założeniami rynku. Dziś średnia wartość GBP wyniosła 4,62 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
25.08.2017
Katarzyna Orawczak