Mało optymistyczne dane z przemysłu. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 2-6.12.2019

Premier Johnson zapowiada program na pierwsze dni nowego rządu, jeśli to jego partia zwycięży w wyborach 12 grudnia. Obiecuje m.in. terminowe zatwierdzenie przez parlament porozumienia ws. Brexitu oraz zwiększenie składek dla cudzoziemców za korzystanie z brytyjskiej służby zdrowia.

Opublikowane w tym tygodniu wyniki indeksu PMI dla przemysłu nie zaskakują. Nawet niewielka poprawa w Niemczech nie może zachwycać. PMI w poszczególnych krajach bez wielkich zmian w stosunku do poprzedniego okresu, średnia w Strefie Euro jest nieco niższa niż wynik PMI dla przemysłu w Polsce.

Medialne doniesienia o kolejnym kroku zbliżającym USA i Chiny do porozumienia poprawiły nastroje na rynku, ale miało to dość ograniczony wpływ na dolara. Na jego kondycję znacznie mocniej wpłynęły dane marko, które w mijającym tygodniu były dla amerykańskiej waluty wyjątkowo obciążające. Słabe dane z amerykańskiej gospodarki nie są dobrą informacją dla nikogo.

Osłabiony dolar

Słabe dane makro z USA sprawiają, że euro odzyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty dobrą pozycję. Na kondycję dolara znaczący wpływ miały wyniki ISM oraz ADP (szacunkowa zmiana zatrudnienia). To wszystko nie nastraja optymistycznie przed piątkowym odczytem o sytuacji z rynku pracy. Euro w końcu tygodnia zyskuje i dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,10.

EUR/USD

EUR USD kursy walut - komentarz walutowy - internetowy kantor ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Euro znów nieco tańsze

W zestawieniu z innymi krajami UE polskie PMI nie wygląda najgorzej jednak mimo iż rośnie, nadal jednak to drugi najgorszy odczyt od lipca 2009 roku. Spowolnienie dynamiki produkcji przemysłowej widać nie tylko w utrzymującym się poniżej 50 pkt PMI, ale również w nastrojach przedsiębiorców. Europejskie dane pozwalają jednak złotówce na pozyskanie niezłej pozycji wobec euro. Dziś kurs w parze EUR/PLN kształtuje się na poziomie 4,27.

EUR/PLN

EUR PLN kursy walut - komentarz walutowy - internetowy kantor ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Miłe zaskoczenie i więcej sił złotówki

Opublikowane w tym tygodniu dane makro to fatalne wieści dla dolara. Nie było więc i wątpliwości co do lekkiego spadku kursu dolara wobec najważniejszych walut, dziś w kurs w parze USD/PLN wyniósł 3,86.Bieżące odczyty PMI dla usług i dla przemysłu wyglądają słabiej niż poprzednie, nie zmienia to jednak trendu brytyjskiej waluty. W tym tygodniu poza jednym dołkiem funt konsekwentnie drożeje.
Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł:

USD/PLN

USD PLN kursy walut - komentarz walutowy - internetowy kantor ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Spokój na horyzoncie

Wahania kursu franka szwajcarskiego od jakiegoś czasu nie są specjalnie spektakularne i niewielki wpływ na nie mają dane takie jak PMI czy inflacja konsumencka. Dziś kurs w parze CHF/PLN wyniósł 3,89.

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut - komentarz walutowy - internetowy kantor ekantor pl
źródło; Bankier.pl

Dobra kondycja funta

Bieżące odczyty PMI dla usług i dla przemysłu wyglądają słabiej niż poprzednie, nie zmienia to jednak trendu brytyjskiej waluty. W tym tygodniu poza jednym dołkiem funt konsekwentnie drożeje. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 5,06.

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut - komentarz walutowy - internetowy kantor ekantor pl
źródło: Bankier.pl
06.12.2019
Ekantor.pl