Na dzień przed wyborami w USA (komentarz walutowy 07.11.2016)

Trudno się spodziewać by na dzień przed wyborami prezydenckimi w USA inne wydarzenie mogło równie silnie wpłynąć na nastroje rynku. Oddziaływanie danych makroekonomicznych na kursy walut może się więc opóźnić. Dziś gorączka przedwyborczych emocji została  ostudzona informacją o braku podstaw do wszczęcia postępowania wobec kandydatki Demokratów.

 

Dolar w obliczu politycznych rozgrywek

Wzrastająca przewaga Donalda Trumpa, wywołana nowymi informacjami na temat wysyłania służbowych maili z prywatnej skrzynki przez Hillary Clinton, zaowocowała deprecjacją mocnego dotychczas dolara. Wczoraj FBI zakomunikowało jednak, że nie ma podstaw do wszczęcia postępowania wobec kandydatki Demokratów, a to uspokoiło rynkowe emocje i umocniło pozycję dolara. Na korzyść amerykańskiej waluty opowiedziały się również piątkowe dane z rynku pracy, które wykazały spadek stopy bezrobocia do wartości 4,9%. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,10 USD.

EUR/USD

EUR, USD, kurs euro, kurs dolara
Źródło: bankier.pl

Dobre nastroje na rynku

Napływające zza oceanu informacje ustabilizowały pozycję euro w parze ze złotówką, powstrzymując tym samym ostatni wzrost notowań wspólnej waluty. Dzisiejsza sesja przyniosła jednak kolejne dane z Europy, które zdołały zaburzyć spokój. Chociaż zamówienia w niemieckim przemyśle wypadły słabiej niż się spodziewano, a wynik tego wskaźnika nie spotkał się z reakcją walut to przedstawiony później indeks Sentix, obrazujący nastroje wśród europejskich inwestorów, zainicjował aprecjację euro. Przy prognozach na poziomie 9, odczyt wyniósł 13,1. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość euro wyniosła dziś 4,33 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD znów silne

Dolar wyraźnie zyskuje dziś w parze z polską walutą, która z braku ważnych krajowych publikacji, z tym większą łatwością poddaje się globalnym nastrojom. Oddalenie ryzyka związanego z aferą w sprawie wysyłanych przez Hillary Clinton maili ugruntowało oczekiwania wobec grudniowej podwyżki stóp procentowych, a dane z rynku pracy w USA sprawiły, że rynek zaczął zastanawiać się nad scenariuszem polityki Fed w nadchodzącym roku. Dziś średni kurs dolara wyniósł 3,91 PLN.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Zgodnie z nastrojami

Notowania złotego w parze z frankiem podążają zgodnie z ogólnoświatowym trendem. W związku z czym po chwilowemu unormowaniu, dziś szwajcarska waluta ponownie się umocniła. Na ten tydzień nie ma zaplanowanych lokalnych wydarzeń, które mogłyby wpłynąć na złotego. Chociaż RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych to inwestorzy nie spodziewają się zmian w tej kwestii, a ich uwagę przykują dopiero przyszłotygodniowe publikacje, takie jak inflacja CPI czy wstępny odczyt PKB. W związku z powyższym średnia wartość CHF wyniosła dziś 4,01 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt spokojniejszy

Ostatnie doniesienia z Wielkiej Brytanii o koniecznej zgodzie Parlamentu w sprawach dotyczących wdrażania art. 50 Traktatu Lizbońskiego pozwoliły odbudować osłabioną pozycję funta. Dziś inwestorzy poznali indeks cen nieruchomości, który przy prognozach 0,2% zaskoczył i wyniósł 1,4%. W tym tygodniu opublikowane zostaną jeszcze wyniki produkcji przemysłowej  oraz bilans handlu zagranicznego. Dziś średni kurs funta osiągnął wartość 4,87 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
07.11.2016
Katarzyna Orawczak