KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Cena paliwa

Zrzuta na drogi. Kierowcy dołożą 20 groszy do każdego litra paliwa

20 groszy na litrze paliwa - taki ma być przymusowy wkład polskich kierowców w budowę dróg. To znacznie podniesie koszt zakupu paliwa, które i tak do najtańszych nie należą. [Aktualizacja Read more

Repolonizacja banków. Czy są powody do obaw?

W 2015 roku banki komercyjne funkcjonujące w Polsce wypracowały zysk w wysokości 12 056,8 mln złotych, jednak duża część tej kwoty trafi w ramach dywidendy do zagranicznych akcjonariuszy. Read more

Nastroje się utrzymały. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 28.11-02.12.2016)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Listopad był miesiącem wyjątkowo łaskawym dla amerykańskiej waluty. Zwycięstwo Donalda Trumpa oraz dobre dane z krajowej gospodarki rozbudziły jej aprecjację. Dziś natomiast rynek zapoznał się z raportem dotyczącym sytuacji na rynku pracy w USA. Mimo, że wydźwięk non farm payrolls okazał się negatywny, to nie zmniejszył on apetytu na dolara.

 

To nie koniec emocji

Chociaż ostatnie dni przyniosły pewne wahania w parze EUR/USD to oscylowały one w okolicy wartości 1,05- 1,06. Publikowana w tym czasie solidna lista danych z USA powinna w teorii opowiadać się za dalszym umocnieniem dolara, ale niewykluczone, że amerykańska waluta zaczęła zbliżać się do przesilenia. Na starym kontynencie nastroje zaczynają natomiast kumulować się wokół zaplanowanego na niedzielę włoskiego referendum, które odbierane jest jako silny czynnik zagrożenia dla przyszłości strefy euro. Dziś średni kurs euro wyniósł 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Wyprzedaż trwa

Sytuacja polskiego pieniądza nie wygląda optymistycznie. Od początku tygodnia euro kontynuowało tendencję wzrostową, ale można powiedzieć, że ruch ten był stonowany. Zmiana nastąpiła w czwartek kiedy to wspólna waluta silnie powędrowała na północ wykresu. Mieszane odczyty z Polski nie były w stanie temu przeciwdziałać, tym bardziej, że w Strefie Euro opublikowane zostały mocne dane dotyczące spadku stopy bezrobocia. Złoty natomiast traci na fali zarówno ogólnoświatowych, jak i lokalnych niepokojów. Dziś średni kurs euro osiągnął poziom 4,48 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Dane z rynku pracy zawiodły

Środowy raport ADP, będący zapowiedzią pakietu odczytów na temat sytuacji amerykańskiego rynku pracy podsycił apetyt inwestorów, a to znalazło odzwierciedlenie na wykresie USD/PLN. Oficjalne dane nie okazały się jednak aż tak optymistyczne, jak się tego spodziewano. Stopa bezrobocia spadła co prawda do wartości 4,6%, a zmiana zatrudnienia była zgodna z przewidywaniami, ale zawiodła informacja odnośnie płac (-0,1%). Payrolls nie zdołał zmienić nastawiania inwestorów do dolara i jego średnia wartość wyniosła dziś 4,21 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Zbyt dużo ryzyka

Wzrost awersji do ryzyka, obawy o głosowanie na Półwyspie Apenińskim, słabe dane z polskiej gospodarki oraz obniżenie prognoz PKB kraju to czynniki, które w tym tygodniu działały na niekorzyść złotego. Dodatkowo złoty znajduje się pod presją wyczekiwania na ocenę agencji ratingowej S&P. W związku z powyższym frank szwajcarski konsekwentnie umacnia swoją pozycję, wspierany przez krajowe odczyty. Dziś średni kurs CHF osiągnął poziom 4,17 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Nowe niepokoje nad Europą

Na początku tygodnia doszło do spotkania pomiędzy premier Polski i Wielkiej Brytanii. Zostało ono pozytywnie ocenione przez Theresę May. Wydaje się jednak, że w tym tygodniu obawy o Brexit zostały przysłonięte nowym źródłem zagrożenia pojawiającym się w Europie w postaci włoskiego referendum. Przez ostatnie dni funt kontynuował aprecjację, a krajowe dane zdawały się mu w tym nie przeszkadzać. W związku z powyższym GBP osiągnął dziś średnią wartość 5,32 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

02.12.2016 15:50
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000