Nastroje się utrzymały. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 28.11-02.12.2016)

Listopad był miesiącem wyjątkowo łaskawym dla amerykańskiej waluty. Zwycięstwo Donalda Trumpa oraz dobre dane z krajowej gospodarki rozbudziły jej aprecjację. Dziś natomiast rynek zapoznał się z raportem dotyczącym sytuacji na rynku pracy w USA. Mimo, że wydźwięk non farm payrolls okazał się negatywny, to nie zmniejszył on apetytu na dolara.

 

To nie koniec emocji

Chociaż ostatnie dni przyniosły pewne wahania w parze EUR/USD to oscylowały one w okolicy wartości 1,05- 1,06. Publikowana w tym czasie solidna lista danych z USA powinna w teorii opowiadać się za dalszym umocnieniem dolara, ale niewykluczone, że amerykańska waluta zaczęła zbliżać się do przesilenia. Na starym kontynencie nastroje zaczynają natomiast kumulować się wokół zaplanowanego na niedzielę włoskiego referendum, które odbierane jest jako silny czynnik zagrożenia dla przyszłości strefy euro. Dziś średni kurs euro wyniósł 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Wyprzedaż trwa

Sytuacja polskiego pieniądza nie wygląda optymistycznie. Od początku tygodnia euro kontynuowało tendencję wzrostową, ale można powiedzieć, że ruch ten był stonowany. Zmiana nastąpiła w czwartek kiedy to wspólna waluta silnie powędrowała na północ wykresu. Mieszane odczyty z Polski nie były w stanie temu przeciwdziałać, tym bardziej, że w Strefie Euro opublikowane zostały mocne dane dotyczące spadku stopy bezrobocia. Złoty natomiast traci na fali zarówno ogólnoświatowych, jak i lokalnych niepokojów. Dziś średni kurs euro osiągnął poziom 4,48 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z rynku pracy zawiodły

Środowy raport ADP, będący zapowiedzią pakietu odczytów na temat sytuacji amerykańskiego rynku pracy podsycił apetyt inwestorów, a to znalazło odzwierciedlenie na wykresie USD/PLN. Oficjalne dane nie okazały się jednak aż tak optymistyczne, jak się tego spodziewano. Stopa bezrobocia spadła co prawda do wartości 4,6%, a zmiana zatrudnienia była zgodna z przewidywaniami, ale zawiodła informacja odnośnie płac (-0,1%). Payrolls nie zdołał zmienić nastawiania inwestorów do dolara i jego średnia wartość wyniosła dziś 4,21 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Zbyt dużo ryzyka

Wzrost awersji do ryzyka, obawy o głosowanie na Półwyspie Apenińskim, słabe dane z polskiej gospodarki oraz obniżenie prognoz PKB kraju to czynniki, które w tym tygodniu działały na niekorzyść złotego. Dodatkowo złoty znajduje się pod presją wyczekiwania na ocenę agencji ratingowej S&P. W związku z powyższym frank szwajcarski konsekwentnie umacnia swoją pozycję, wspierany przez krajowe odczyty. Dziś średni kurs CHF osiągnął poziom 4,17 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Nowe niepokoje nad Europą

Na początku tygodnia doszło do spotkania pomiędzy premier Polski i Wielkiej Brytanii. Zostało ono pozytywnie ocenione przez Theresę May. Wydaje się jednak, że w tym tygodniu obawy o Brexit zostały przysłonięte nowym źródłem zagrożenia pojawiającym się w Europie w postaci włoskiego referendum. Przez ostatnie dni funt kontynuował aprecjację, a krajowe dane zdawały się mu w tym nie przeszkadzać. W związku z powyższym GBP osiągnął dziś średnią wartość 5,32 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
02.12.2016
Katarzyna Orawczak