KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Planujesz prowadzić biznes w Internecie? Zobacz w jakiej branży odniesiesz sukces!

Rynek e-commerce w Polsce rozwija się w zawrotnym tempie. Według szacunków w 2016 roku osiągnął wartość 35 mld złotych a następne lata doprowadzą do podwojenia tej kwoty. Nic więc dziwnego, Read more
Jarosław Kaczyński

Ostre słowa w Sejmie. Będą konsekwencje?

Emocje wokół ustawy o Sądach Najwyższych sięgają zenitu. Świadczą o tym zarówno tłumy demonstrantów, jak i ostatnie wydarzenia w Sejmie. "Nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata, zniszczyliście Read more

To nie był dobry tydzień dla PLN. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 14-18.11.2016)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Wspominając wydarzenia kończącego się dziś tygodnia, nie sposób nie wspomnieć o tym, co dzieje się na wykresie dolara. Kurs amerykańskiej waluty konsekwentnie się umacnia, wywołując odwrotny ruch wśród walut rynków wschodzących. Wyjątkową słabość ujawnia złoty, na którego działają nie tylko globalne nastroje, ale też krajowe źródła niepokojów.

 

Dolar nie chce się zatrzymać

Biorąc pod uwagę sygnały wysyłane przez rynek jeszcze w czasie trwania wyborów prezydenckich w USA trzeba przyznać, że reakcja dolara na ogłoszone zwycięstwo Donalda Trumpa mogła zaskoczyć. Amerykańska waluta niesiona wizją programu gospodarczego prezydenta elekta umacniała się sięgając dziś wartości 1,05 względem euro. Mimo, że inwestorzy już od dłuższego czasu nastrajają się na grudniowe zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed, to słowa prezes banku – Janet Yellen – jeszcze silniej podsyciły oczekiwania wobec podwyżek stóp procentowych. Dziś średni kurs euro osiągnął poziom 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Euro też ma powody do umacniania

Podczas wtorkowej sesji inwestorzy poznali wyniki dynamiki PKB dla państw Europy.  Mimo, że odczyty w dużej mierze zawiodły oczekiwania, to jednak nie zdołały one znacząco wpłynąć na wykresy walutowe. Złoty tracił pod naporem awersji do ryzyka, pogłębiając dystans dzielący go od wspólnej waluty. Na koniec tygodnia euro uzyskało dodatkowy bodziec do umacniania w postaci salda rachunku bieżącego we wrześniu, które wzrosło do 29,8 mld EUR. Z kolei ze strony polskiej gospodarki napłynęły dziś niepokojące informacje na temat sytuacji na rynku pracy. W wyniku takiej koniunktury  średnia wartość euro wyniosła dziś 4,44 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Złoty otrzymał kolejny cios

Takiej siły amerykańskiej waluty względem złotego nie było od 14 lat. Dolar umacniał się przez ostatnie dni sięgając dziś wartości 4,20. Silne filary w postaci obietnic Donalda Trumpa, dobrych danych o kondycji gospodarczej oraz wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej, w tym prezes Janet Yellen nie spotkały się z oporem, mogącym wyhamować niechęć do złotego. Z kolei dzisiejsze dane dotyczące dynamiki wzrostu płac w Polsce wyraźnie rozczarowały i przy prognozach 4,2% wyniosły 3,6%. Odczyty o zatrudnieniu były zgodne z oczekiwaniami. Średni kurs dolara osiągnął dziś 4,18 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Przewartościowanie franka

Silny wzrost zarysował się również w notowaniach szwajcarskiej waluty, której tendencja wzrostowa sięgnęła zenitu w czwartek osiągając wartość 4,16. Jest to niepokojąca wiadomość dla kredytobiorców posiadających zobowiązania w tej walucie. Problem ten został poruszony przez prezydenta Andrzeja Dudę na spotkaniu z prezydentem Szwajcarii, jednak mimo że Johanem Schneider wyraził otwartość na rozmowy w sprawie bankowej współpracy, to podkreślił równocześnie niezależność banku centralnego. Przewartościowanie CHF zauważyła Andréa Maechler z SNB i nie wykluczyła możliwości obniżenia stóp procentowych. Dziś średni kurs CHF wyniósł 4,15 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Funt silny, ale czy stabilny?

Z entuzjazmem nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych przywitał funt, którego kurs w dniu wyborów wynosił 4,85. Wzrost wartości brytyjskiej może mieć związek z pozytywnymi opiniami Donalda Trumpa na temat Brexitu, jednak za umocnieniem funta opowiedziały się również krajowe czynniki w postaci zmniejszającego się prawdopodobieństwa tzw. “twardego Brexitu” i danych makroekonomicznych. Dziś funt odnotował gwałtowny spadek, a jego średni kurs wyniósł dziś 5,16 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

18.11.2016 15:25
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000