Nowe otwarcie dla Zjednoczonego Królestwa. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 3-7.06.2019.

Rada Prezesów ECB ogłosiła, że podstawowe stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie do połowy 2020 roku, co do końca tygodnia widocznie wpływa na informacje z rynku – w tym na euro, które dostało argument do wzrostu. Pracowity tydzień nie przeszkodził prezydentowi Stanów Zjednoczonych wrócić do tematu wojny handlowej z Chinami i Meksykiem. Meksykanie stoją przed wyborem cła lub zabezpieczenie granicy z USA. Natomiast rozmowy na linii Pekin-Waszyngton czekają na kumulację pod koniec czerwca po szczycie G20. W piątek premier Theresa May ustąpiła ostatecznie z pozycji lidera rządzącej Partii Konserwatywnej, uruchamiając tym samym proces wyboru swojego następcy.

Kiedy FED osłabi dolara?

Donald  Trump starszy Chiny kolejnymi, co najmniej 300-miliardowymi cłami. Chińczycy póki co wstrzymują się z kategoryczną oceną sytuacji, jednak swoje zdanie wygłaszają amerykańskie firmy, w tym Google twierdząc, że zakaz współpracy z Huawei zagraża bezpieczeństwu narodowemu USA. Tym samym przedłużająca i rozciągająca się geograficznie amerykańska wojna handlowa, spekulacje o cięciu stóp procentowych FED i przekaz EBC okazały się szansą dla euro, która w tym tygodniu została wykorzystana. Mimo słabych wyników strefy euro, jeśli chodzi o dynamikę PKB, europejska waluta kończy tydzień kursem zbliżonym do tego z drugiej połowy kwietnia. Na jej dalsze ruchy wpływ będą miały informacje z amerykańskiego rynku pracy, na które szczególnie wrażliwy jest FED. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,12.

EUR/USD

USD PLN wymiana walut online_komentarz walutowy_kantor internetowy_ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Złoty niespiesznie ku dobrej perspektywie

Czwartek, czyli dzień ogłoszenia przez EBC decyzji o stopach procentowych był końcem powolnego ruchu w dół EUR/PLN. Siłę złotówki dodatkowo wzmacniają wyniki Eurostatu o spowolnieniu wzrostu PKB w Unii Europejskiej, w kontekście których Polska ze wzrostem na poziomie 4,7% jest w czołówce państw wspólnoty. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,27.

EUR/PLN

EUR PLN wymiana walut online_komentarz walutowy_kantor internetowy_ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Dolar w dół

Dobry tydzień dla złotówki także w parze z dolarem. Dolar kończy go słabszą niż w poniedziałek pozycją w stosunku do złotówki. Widać jednak jego odbicie po decyzji EBC o braku zmian w podstawowych stopach procentowych. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,79.

USD/PLN

USD PLN wymiana walut online_komentarz walutowy_kantor internetowy_ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Frank nadal w dobrej kondycji

Tydzień nie przyniósł większych sensacji w kursie franka chociaż kończy się lepszą niż poniedziałek pozycją złotówki. Niemniej frank kosztuje obecnie ponad 10 groszy więcej niż na początku czerwca ubiegłego roku. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,81.

CHF/PLN

CHF PLN wymiana walut online_komentarz walutowy_kantor internetowy_ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Nadzieje funta w nowym premierze

Maj zakończył się dla pary GBP/PLN najwyższą zmiennością od prawie dwóch lat. Dodatkowo tak niski kurs funta jak obecnie widzieliśmy ostatnio prawie pół roku temu. Funt w tym tygodniu negatywnie zareagował również na chwilowe osłabienie dolara. Jego przyszłość będzie w dużej mierze zależeć od uruchomionego w piątek procesu wyboru nowego premiera Wielkiej Brytanii. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,82.

GBP/PLN

GBP PLN wymiana walut online_komentarz walutowy_kantor internetowy_ekantor.pl
źródło: Bankier.pl
07.06.2019
Ekantor.pl