Obawy kontra chęci. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 5-9.10.2020

Obawa przed kolejnym częściowym zamknięciem gospodarek może hamować apetyt na ryzyko, ale rynek walutowy jest póki co dość zachowawczy.

Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym poziomie, czyli zgodnie z oczekiwaniami. Tymczasem cała Polska zostanie objęta tzw. żółtą strefą, co oznacza m.in. konieczność noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Ograniczenia aktywności społecznej najpewniej przyniesie obniżenie aktywności gospodarczej względem lata.

Prezydent Donald Trump opuścił szpital i pracuje w Białym Domu mimo zakażenia koronawirusem. W mijającym tygodniu odbyła się debata pomiędzy kandydatami na wiceprezydenta. Starcie Kamali Harris z urzędującym wiceprezydentem Mike Pence`m było znacznie spokojniejsze od pierwszego, chaotycznego starcia kandydatów na prezydenta.

Finalne PMI dla usług w Strefie Euro nie spełniło oczekiwań i nie osiągnęło poziomu 50 punktów. Rekordowo źle wygląda aktywność sektora usług w Hiszpanii, gdzie odnotowano spadek aż do 42,4. Rekordowo dobrze poradziły sobie usługi na Wyspach Brytyjskich (56,1).

Zbliża się nieformalny deadline negocjacji umowy handlowej Brexitu, a nadal nie ma pewności co do zachowania strony brytyjskiej. Boris Johnson w rozmowach ze stroną unijną podkreśla chęć porozumienia, ale nie za wszelką cenę.

Eurodolar w zmiennych nastrojach

Niepewny wynik wyborów w USA, a co za tym idzie brak pewności co do finansowania pakietu fiskalnego, nie poprawia sytuacji amerykańskiej waluty. W tym tygodniu zmiana w kursie eurodolara nie jest znacząca, a ostatni roboczy dzień tygodnia kończy się średnim kursem EUR/USD na poziomie 1,18.

EUR/USD

EUR-USD-Kursy-walut-ekantor-pl
źródło: Bankier.pl

Ponad 10 groszy więcej niż ubiegłej jesieni

Kurs euro nie zmieniał się w tym tygodniu szczególnie znacząco, ale już w poniedziałek zaczął się konsekwentnie oddalać od poziomu 4,5 złotego. Dziś w parze EUR/PLN średni kurs to 4,46.

EUR/PLN

EUR-PLN-Kursy-walut-ekantor-pl
źródło: Bankier.pl

Prezydenckie dolary

Od 28 września dolar wciąż delikatnie tanieje z 3,93 do 3,79 złotego pod koniec mijającego tygodnia. Pozycji dolara na pewno nie poprawiają obawy odnośnie wyborów prezydenckich i zakażenie koronawirusem u Donalda Trumpa. Tydzień w przed USD/PLN kończy się średnim kursem 3,78.

USD/PLN

USD-PLN-Kursy-walut-ekantor-pl
źródło: Bankier.pl

Stabilna sytuacja franka

Sytuacja na szwajcarskim rynku pracy zdaje się nie oddawać obaw, jakimi żyją rynki na świecie. Siły franka nie widać w mijającym tygodniu w parze ze złotówką, bo rozpoczęty kursem 4,17 tydzień kończy się średnim kursem CHF/PLN na poziomie 4,14.

CHF/PLN

CHF-PLN-Kursy-walut-ekantor-pl
źródło: Bankier.pl

Spokojny funt

Do początku października nie ma zagrożenia bardzo drogim funtem. Można powiedzieć, że w tym tygodniu kurs brytyjskiej waluty nieco się ustabilizował w odniesieniu do złotówki. I pod koniec tygodnia mamy do czynienia ze średnim kursem GBP/PLN na poziomie 4,90.

GBP/PLN

GBP-PLN-Kursy-walut-ekantor-pl
źródło: Bankier.pl
09.10.2020
Ekantor.pl