Obawy o Europę (komentarz walutowy 08.02.2017)

Zgodnie z przewidywaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Po południu natomiast przedstawiony zostanie komunikat z posiedzenia. Globalnie uwagę inwestorów skupia dalsze umacnianie pozycji dolara.

 

EUR/USD w dół

Skromny kalendarz danych makroekonomicznych nie powstrzymuje aprecjacji dolara. Impulsem odpowiadającym za wzrost wartości amerykańskiej waluty była m.in. wypowiedź republikańskiego kongresmena na temat podatku granicznego, jednak za słabość euro odpowiedzialne może być również tło polityczne. Piętrzące się obawy o zbliżające się wybory w Niemczech oraz Francji nie sprzyjają wspólnej walucie, której średnia wartość wyniosła dziś 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Zwiększona awersja do ryzyka

Chociaż euro traci w głównej parze walutowej, to w relacji z polskim pieniądzem udaje mu się umocnić pozycję. Może być to związane z niepokojami wobec europejskiej sceny politycznej, zwiększających awersję do ryzyka. Dzisiejsza decyzja RPP była zgodna z wcześniejszymi prognozami i nie wywołała reakcji na wykresie pary EUR/PLN, którego średnia wartość wyniosła dziś 4,31.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Powrót na szczyt

Obawy o przyszłość Europy uwidoczniły się dziś również w na wykresie dolara z polską walutą. Dodatkowo zwiększony sentyment do USD może podbijać postawa przedstawicieli Rezerwy Federalnej. W tej sytuacji dużą uwagę rynku przykuje zaplanowane na przyszły tydzień wystąpienie szefowej Fed, Janet Yellen. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,04 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Umocnienie

Mocniejszy jest dziś również frank. Na początku dnia notowania szwajcarskiej waluty oscylowały wokół wartości 4,03, jednak w dalszej części dnia wzrosły, w kulminacyjnym momencie zbliżając się do 4,06 PLN. Dziś jeszcze inwestorzy przyjrzą się komunikatowi z posiedzenia RPP, natomiast do końca tygodnia krajowy kalendarz danych jest pusty. Dziś średnia wartość franka osiągnęła 4,05 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Korekta funta

W kierunku północy wykresu powędrował również kurs funta, co może mieć związek z wczorajszą postawą Kristin Forbes z BoE, według której nie można wykluczyć podwyżki stóp procentowych. Mimo to nie należy zapominać, że nad Wielką Brytanią wciąż ciąży ryzyko związane z Brexit. Korekta brytyjskiej waluty sprawiła, że dziś jej średnia wartość wyniosła 5,05 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
08.02.2017
Katarzyna Orawczak