Oczekiwania względem ECB. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 15-19.01.2018

Ten tydzień nie przyniósł gwałtownej zmiany nastrojów na rynku walutowym.Dolar pozostaje słaby, a emocje kumulowane są wokół planów Europejskiego Banku Centralnego.

 

Polityka ma znaczenie

Niepewność polityczna w Niemczech i oczekiwania względem działań ECB – do dwa tematy, które najsilniej przyciągały uwagę w głównej parze walutowej. W połowie tygodnia euro oddało część zysku, po tym jak pojawiła się wiadomość o problemach z nawiązaniem koalicji w Niemczech. Pod koniec tygodnia euro zyskało jednak, czego przyczyny ponownie powinniśmy dopatrywać się w banku centralnym. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,22.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty stabilny

Atmosfera panująca na rynku pozwoliła ustabilizować pozycję polskiej waluty. Kurs EUR/PLN oscylował w tym czasie wokół wartości 4,17. W międzyczasie opublikowanych zostało kilka krajowych informacji, jednak ich oddziaływanie na notowania złotego były ograniczone. Dla PLN znaczenie w nadchodzącym czasie będzie mieć przede wszystkim sytuacja na szerokim rynku. Warto przypomnieć, że już w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie ECB. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,17 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar wciąż słaby

W USA tydzień rozpoczął się z opóźnieniem, a to za sprawą obchodzonego w poniedziałek Dnia Martina Luthera Kinga. Patrząc na wykres dolara z ostatnich dni można powiedzieć, że trudno jest zachęcić inwestorów do tej waluty. W tym tygodniu dodatkową niepewność wokół USD zbudowało ryzyko tzw. „government shutdown. W ostatnich dniach nie zabrakło danych z USA oraz wystąpień bankierów Fed. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,40 PLN.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Na rynku pracy coraz ciaśniej

Z perspektywy ostatniego tygodnia zyskał frank szwajcarski, choć nie jest to ruch, który mógłby odrodzić stare obawy polskich kredytobiorców. Choć złoty podążał za tym, co działo się na szerokim rynku, to jednak warto jest wspomnieć o opublikowanych w międzyczasie danych. Przede wszystkim sytuacji na rynku pracy, gdzie można było zaobserwować wzrost dynamiki zarówno wynagrodzeń, jak i zatrudnienia. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,54 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Sprzedaż zawodzi funta

Wielka Brytania przygotowuje się do Brexitu, a w międzyczasie publikowane są dane na temat inflacji oraz sprzedaży detalicznej. Ta druga okazała się rozczarowaniem. Odczyt pokazał bowiem -1,5% przy prognozach na poziomie -0,6%. Z perspektywy tygodnia funt jednak zyskał na wartości i dziś średni kurs GBP/PLN pokazał 4,72.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
19.01.2018
Katarzyna Orawczak