Oczekiwanie na nudną stabilność. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 12-16.06.2023

W końcu mniejszy wzrost cen w Polsce, podwyżki stóp procentowych w Strefie Euro oraz wyczekiwany wyrok TSUE.

Inflacja CPI rok do roku w Polsce wyniosła w maju 2023 roku 13% to poziom niewidziany od roku, nadal jednak wynik zbyt wysoki, byśmy mogli zacząć świętować. Do spadku inflacji przyczynia się m.in. poprawa sytuacji na rynku paliw i energii. Pozostaje tylko wierzyć optymistom, którzy twierdzą, że niedługo po wakacjach inflacja wróci do poziomu jednocyfrowego, a stamtąd już tylko „krok” do takich delikatnych wzrostów cen, że – przy rosnących wynagrodzeniach – przestaniemy je odczuwać.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zaordynowała kolejną podwyżkę stóp procentowych. Wszystko przez inflację, która mimo iż się obniża zbyt długo pozostanie za wysoka. W ten sposób poziom stóp procentowych w Strefie Euro jest najwyższy od 2008 roku. Inflacja HCIP w maju, w Strefie Euro obniżyła się do 6,1%. Tym samym maj był 23 miesiącem z rzędu, w którym inflacja przekroczyła poważnie cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego.
Inaczej zachował się Federalny Komitet Otwartego Rynku, który po raz pierwszy od stycznia 2022 roku orzekł o braku podwyżek – decyzja była jednogłośna. Prezes FED stwierdził również, że sensowne będzie, jeśli stopy procentowe nadal będą rosły, jednak w bardziej umiarkowanym tempie.

We czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dwa orzeczenia dotyczące kredytów frankowych – oba trudno uznać za pozytywne dla sektora bankowego. Po krótce TSUE zdecydował, że sądy krajowe będą musiały rozstrzygnąć czy po unieważnieniu umowy konsumentom należą się środki finansowe z tytułu korzystania przez bank z ich środków.

„Tak się bawi, tak się bawi…” euro!

Poprzedni tydzień zakończyliśmy kursem w parze EUR/USD 1,07. W ciągu tygodnia euro umocniło się i „wskoczyło” na poziom 1,09. Europejski Bank Centralny zdecydował o kolejnej podwyżce stóp procentowych podczas gdy FED postuluje umiarkowane tempo zmian. Efekt jest taki, że drugi pełny tydzień czerwca kończymy w parze EUR/USD na średnim kursie na poziomie 1,09.

EUR/USD

eur-usd-kursy walut ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Tańsze wakacje w euro?

W kontekście jastrzębiej polityki pieniężnej w Strefie Euro, złoty zachowuje atrakcyjność dla inwestorów. Widać do idealnie na wykresie pary EUR/PLN w minionym tygodniu. Od piątku 9 czerwca kurs nieco „pofalował”, jednak finalnie dzisiejsze wczesne piątkowe popołudnie w parze EUR/PLN kończymy na średnim poziomie 4,46.

EUR/PLN

eur-pln-kursy walut ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Powrót do kursu z 2022 roku

Kurs dolara zanurkował przed decyzją FED i sięgnął po najniższy kurs w parze ze złotym w tym roku. Od czwartkowego południa do wieczora cena dolara spadła o 5 groszy i finalnie dziś wczesnym popołudniem za jednego dolara płacimy 4,07 złotego.

USD/PLN

usd-pln-kursy walut ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Oddech przed latem

Wobec naprawdę skromnych informacji ze szwajcarskiej gospodarki oraz jej powszechnie znanej stabilności kolejny tydzień czerwca nie przynosi żadnych przełomów. Po przebiciu w ubiegły piątek lokalnych szczytów na poziomie 4,61, nowy tydzień rozpoczęliśmy konsekwentnie oddalając się od maksimów. Wartość szwajcarskiej waluty podniosła się nieco po decyzji TSUE i dziś frank szwajcarski kosztuje średnio 4,56 złotego.

CHF/PLN

chf-pln-kursy walut-ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Nie taki znów drogi ten funt

W Wielkiej Brytanii spada bezrobocie i stabilizuje się – na dobrym poziomie – Produkt Krajowy Brutto. Niewiele wskazuje na to, by złotówka miała mocno walczyć o dobrą w parze GBP/PLN pozycję. A jednak nie pozostajemy w wielomiesięcznych szczytach, a raczej całkiem dobrej pozycji, jeśli uwzględnić to, co działo się w ciągu minionego pół roku. 16 czerwca 2023 roku w parze GBP/PLN średni kurs mamy na poziomie 5,22.

GBP/PLN

gbp-pln-kursy walut ekantor pl
źródło: Bankier.pl
16.06.2023
Ekantor.pl