KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Równowaga finansowa - czym jest bilans płatniczy?

Równowaga finansowa – czym jest bilans płatniczy?

Wysoka pozycja ekonomiczna danego kraju, to jeden z najważniejszych aspektów wpływających na jego bezpieczeństwo i stabilność gospodarczą przejawiającą się zwiększeniem atrakcyjności inwestycyjnej danego obszaru, co przyciąga inwestorów gwarantujących intratne kontrakty. Read more
Mario Draghi, prezes ECB, Europejski Bank Centralny, Ekantor.pl

Mario Draghi – kim naprawdę jest prezes ECB?

Uwikłany w skandale finansowe opiewające na miliardy euro, zachował stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego przez całą kadencję oraz obronił pozycję jednego z najbardziej wpływowych ludzi świata. Draghi to zdecydowanie nietuzinkowa Read more

Po Europie czas na USA. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 05-09.12.2016)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

W mijającym tygodniu rynek został obdarowany przez Europę kilkoma niespodziankami. Jedne z nich zostały przyjęte z zaskakującym entuzjazmem, inne –  nie spełniły oczekiwań. Po weekendzie uwaga inwestorów skupi się na Stanach Zjednoczonych, gdzie zapadnie decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych.

 

Euro nie przestraszyło się Włoch

Europejska waluta rozpoczęła tydzień umacniając swoją pozycję względem amerykańskiego dolara do wartości 1,07. Biorąc pod uwagę wynik włoskiego referendum – reakcja ta mogła zadziwić. Podczas głosowania włosi powiedzieli “nie” reformom proponowanym przez premiera Matteo Renziego. Miało to doprowadzić do jego dymisji oraz wzrostu obaw o strefę euro, co w teorii powinno zagrozić wspólnej walucie. Po czwartkowej decyzji ECB euro ponownie się osłabiło, a jego średnia wartość wyniosła dziś 1,05 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Szansa złotego

Wczorajsze posiedzenie w europejskim banku centralnym miało również duże znaczenie, dla walczącego od wtorku o umocnienie złotego. ECB zgodnie z rynkowymi przewidywaniami pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak decyzja w kwestii programu QE rozczarowała inwestorów. Skup aktywów został wydłużony do grudnia 2017, ale jego tempo zostało zmniejszone do 60 mld EUR/msc. Pozwoliło to złotemu ustabilizować notowania względem wspólnej waluty i dziś średni kurs euro osiągnął wartość 4,44 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Dolar czeka na Fed

W poniedziałek zaczęła się korekta dolara. Polski pieniądz skorzystał ze zwiększającego się sentymentu wobec euro w głównej parze walutowej. Publikowane w tym czasie dane dotyczące amerykańskiej gospodarki nie przeszkadzały polskiej walucie w kontynuowaniu wzrostu. Nie zmniejszyły też oczekiwań wobec przyszłotygodniowej decyzji Fed. Dalsze zwlekanie z podwyżką stóp procentowych w USA byłoby dla inwestorów ogromnym zaskoczeniem. W czwartek, pod wpływem wiadomości płynących z ECB, dolar zaczął wymazywać aprecjację złotego i dziś średni kurs USD wyniósł 4,21 USD.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Tropem euro

Spokojniej zrobiło się również w parze CHF/PLN, gdzie frank szwajcarski z poniedziałkowego szczytu na poziomie 4,18 osunął się do wartości 4,09. W czwartek apetyt na bezpieczne waluty jednak powrócił. Mimo, że złoty otrzymał w miniony piątek pokrzepiającą wiadomość o poprawie perspektyw przez S&P, to kilka dni później inna agencja ratingowa Moody’s obniżyła prognozy PKB dla Polski. W wyniku takiej koniunktury średni kurs franka wyniósł dziś 4,13 USD.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

 

Funt czeka na decyzję

W czwartek zakończyła się rozprawa apelacyjna w sprawie Brexitu. Wyrok Sądu Najwyższego zostanie podany na początku przyszłego roku. Z kolei podczas dzisiejszej sesji  opublikowany został bilans handlowy Wielkiej Brytanii, który okazał się lepszy od rynkowych założeń. Notowania pary GBP/PLN były jednak blisko związane z ogólnoświatowymi nastrojami. Złoty stracił więc na koniec tygodnia również względem tej waluty. W wyniku takiej koniunktury średni kurs funta wyniósł dziś 5,29 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

09.12.2016 16:07
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000