Po Europie czas na USA. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 05-09.12.2016)

W mijającym tygodniu rynek został obdarowany przez Europę kilkoma niespodziankami. Jedne z nich zostały przyjęte z zaskakującym entuzjazmem, inne –  nie spełniły oczekiwań. Po weekendzie uwaga inwestorów skupi się na Stanach Zjednoczonych, gdzie zapadnie decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych.

 

Euro nie przestraszyło się Włoch

Europejska waluta rozpoczęła tydzień umacniając swoją pozycję względem amerykańskiego dolara do wartości 1,07. Biorąc pod uwagę wynik włoskiego referendum – reakcja ta mogła zadziwić. Podczas głosowania włosi powiedzieli “nie” reformom proponowanym przez premiera Matteo Renziego. Miało to doprowadzić do jego dymisji oraz wzrostu obaw o strefę euro, co w teorii powinno zagrozić wspólnej walucie. Po czwartkowej decyzji ECB euro ponownie się osłabiło, a jego średnia wartość wyniosła dziś 1,05 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Szansa złotego

Wczorajsze posiedzenie w europejskim banku centralnym miało również duże znaczenie, dla walczącego od wtorku o umocnienie złotego. ECB zgodnie z rynkowymi przewidywaniami pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak decyzja w kwestii programu QE rozczarowała inwestorów. Skup aktywów został wydłużony do grudnia 2017, ale jego tempo zostało zmniejszone do 60 mld EUR/msc. Pozwoliło to złotemu ustabilizować notowania względem wspólnej waluty i dziś średni kurs euro osiągnął wartość 4,44 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar czeka na Fed

W poniedziałek zaczęła się korekta dolara. Polski pieniądz skorzystał ze zwiększającego się sentymentu wobec euro w głównej parze walutowej. Publikowane w tym czasie dane dotyczące amerykańskiej gospodarki nie przeszkadzały polskiej walucie w kontynuowaniu wzrostu. Nie zmniejszyły też oczekiwań wobec przyszłotygodniowej decyzji Fed. Dalsze zwlekanie z podwyżką stóp procentowych w USA byłoby dla inwestorów ogromnym zaskoczeniem. W czwartek, pod wpływem wiadomości płynących z ECB, dolar zaczął wymazywać aprecjację złotego i dziś średni kurs USD wyniósł 4,21 USD.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Tropem euro

Spokojniej zrobiło się również w parze CHF/PLN, gdzie frank szwajcarski z poniedziałkowego szczytu na poziomie 4,18 osunął się do wartości 4,09. W czwartek apetyt na bezpieczne waluty jednak powrócił. Mimo, że złoty otrzymał w miniony piątek pokrzepiającą wiadomość o poprawie perspektyw przez S&P, to kilka dni później inna agencja ratingowa Moody’s obniżyła prognozy PKB dla Polski. W wyniku takiej koniunktury średni kurs franka wyniósł dziś 4,13 USD.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Funt czeka na decyzję

W czwartek zakończyła się rozprawa apelacyjna w sprawie Brexitu. Wyrok Sądu Najwyższego zostanie podany na początku przyszłego roku. Z kolei podczas dzisiejszej sesji  opublikowany został bilans handlowy Wielkiej Brytanii, który okazał się lepszy od rynkowych założeń. Notowania pary GBP/PLN były jednak blisko związane z ogólnoświatowymi nastrojami. Złoty stracił więc na koniec tygodnia również względem tej waluty. W wyniku takiej koniunktury średni kurs funta wyniósł dziś 5,29 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
09.12.2016
Katarzyna Orawczak