Emocji nie zabrakło. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 05-09.03.2018

Tydzień rozpoczął się ogłoszeniem wyników wyborów do włoskiego parlamentu, a zakończył danymi o sytuacji na amerykańskim rynku pracy. W międzyczasie odbyło się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, natomiast w USA wprowadzono cło importowe na stal i aluminium. Początek marca okazał się zatem dla inwestorów wyjątkowo emocjonujący.

 

Ryzyko wojny handlowej na pierwszym planie

Można powiedzieć, że Donald Trump po raz kolejny zawładnął atmosferą na rynku walutowym. Słowne groźby kierowane w stronę Unii Europejskiej w sprawie wprowadzenia cła przysłaniały nieco inne informacje. A przecież w poniedziałek poznaliśmy wynik głosowania włoskich obywateli. Nie wywołały one jednak większej reakcji na eurodolarze. Rynek będzie czekał na efekt dalszych rozmów w sprawie utworzenia rządu. W czwartek doszło natomiast do spadku w obrębie EUR/USD, co było spowodowane “gołębią” postawą Mario Draghiego. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,22.

EUR/USD

EUR, USD, eur, usd
Źródło: bankier.pl

 

Mario Draghi wciąż “gołębi”

Kalendarz dla strefy euro nie był w tym tygodniu zbyt długi, jednak zawierał ważne pozycje. W tym tą najważniejszą – decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Stopy procentowe w Eurolandzie pozostały na dotychczasowym poziomie, co nie było niespodzianką dla rynku. Zwrócono jednak uwagę na wycofanie się banku z gotowości do rozszerzenia programu skupu aktywów, co początkowo umocniło euro. Mario Draghi po raz kolejny zdołał ostudzić jednak emocje wobec szybkiego zakończenia QE i w efekcie euro odnotowało spadek. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,19.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl


Cła i payrolls

Donald Trump skutecznie przykuwał uwagę rynku w kończącym się dziś tygodniu, a to za sprawą ryzyka wywołania wojny handlowej. Po dymisji głównego doradcy ds. ekonomicznych (Gary Cohn) można się było domyśleć, że prezydent zajął twarde stanowisko w sprawie cła. Stąd informacja o ostatecznym wprowadzeniu cła na stal i aluminium nie wywołała aż tak dużego zaskoczenia. Z danych najwięcej emocji wywoływały piątkowe payrolls. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,41.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

 

W Polsce nic się nie zmienia

Krajowy kalendarz był w tym tygodniu niemalże pusty. Jedynie w środę poznaliśmy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych. Niespodzianki nie było. Na konferencji po posiedzeniu dowiedzieliśmy się, że w szeregach RPP są trzy “jastrzębie” głosy, jednak podwyżki stóp nie należy zbyt szybko oczekiwać. W dodatku pojawiało się zdanie, że obecne poziomy mogą utrzymać się do 2020 roku. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,59.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Wizja Brexitu

W ubiegły piątek premier Wielkiej Brytanii przedstawiła swoje stanowisko w sprawie Brexitu. Zaprezentowana wizja została odebrana jako najbardziej realna z dotychczasowych. Theresa May zaznaczyła, że Wielka Brytania chce wypracować porozumienie handlowe z UE, ale jednocześnie nie zmienia zdania w kwestii opuszczenia struktury unii celnej i wspólnego rynku. W tygodniu poznaliśmy natomiast kilka danych z brytyjskiej gospodarki, w tym poniedziałkowy indeks PMI dla usług, który przewyższył prognozy. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,72.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
09.03.2018
Katarzyna Orawczak