Podsumowanie tygodnia 13-17.07.2015

W minionym tygodniu główny wpływ na handel rynku walutowego miała w dalszym ciągu Grecja na szczęście emocje z nią związane zdecydowanie opadły. Przyjęcie przez grecki parlament pakietu reform gospodarczych dał początek do dalszych zmagań z wierzycielami. Do zmienności kursów walut przyczyniły się również perturbacje na chińskiej giełdzie oraz wystąpienie prezes Fed Janet Yellen, która potwierdziła podwyżkę stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku.

 

Grecja i Fed przyczyna spadków na parze EUR/USD

Położenie głównej pary walutowej było podczas ostatnich pięciu sesji determinowane głównie wydarzeniami dotyczącymi Grecji. Również ważne dla dolara było wystąpienie przed Kongresem USA prezes Fed Janet Yellen. Potwierdzała na nim m.in. uzależnienie tegorocznej podwyżki stóp procentowych od danych makroekonomicznych oraz sytuacji w Grecji. Z dnia na dzień wraz z nowymi optymistycznymi informacjami dla Ateńczyków kurs EUR/USD przesuwał się sukcesywnie w dół. Z poniedziałkowego poziomu 1,11 nastąpiło zejście do 1,08. Uwagę inwestorów w tym tygodniu przykuły również dane ekonomiczne z USA, spośród których najgorzej wypadła sprzedaż detaliczna oraz raport o cenach importu i eksportu. Lepsza od oczekiwań okazała się inflacja producencka. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,08 euro.

 

EUR/USD

kurs dolara w zeszłym tygodniu

Źródło:http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

 

Optymizm osłabił euro

Sukcesywne wyciszanie tematu związanego z problemami finansowymi Grecji wpłynęło korzystnie na relację naszej waluty z euro. Od poniedziałku obserwowaliśmy spadki na tej parze. Przyjęcie przez ateński rząd pakietu reform, a następnie jego akceptacja przez parlament sprawiło, że wspólna waluta z poziomu 4,17 zeszła do 4,09. Oczywiście przyczyniły się do tego również publikacje danych makroekonomicznych, wśród których bardzo słabo wypadł raport o handlu zagranicznym i produkcja przemysłowa. Mimo zwiększenia limitu dla greckich banków w programie ELA przez Europejski Bank Centralny ograniczenia w wypłacie z bankomatów pozostaną do odwołania. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,09 PLN.

 

EUR/PLN

 dzisiejszy kurs euro

Źródło:http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

 

Duża zmienność na parze USD/PLN

Notowania pary USD/PLN były bardzo zmienne w minionym tygodniu. Rozpiętość wahań dochodziła nawet do 7 groszy. Od poniedziałku próbował zarysować się trend wzrostowy na tej parze walutowej, jednak dzisiejszy spadek zepsuł próbę przebicia poziomu 3,78. Zachowania USD/PLN były silnie skorelowane z główną parą walutową. Duży wpływ tak jak w przypadku pozostałych par miał temat Greckich problemów, które w tym tygodniu wydaje się, że obrały w końcu konkretny kierunek. Nie jest do końca pewne jak dalej potoczy się ten trwający już długi czas komedio-dramat. Sam premier Tsipras nie był przekonany co do zaakceptowanego przez parlament pakietu reform gospodarczych. Rynek finansowy coraz bardziej spekuluje, że ten plan nie pomoże a tylko pogrąży jeszcze bardziej Grecję. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 3,76 PLN.

 

USD/PLN

usd/pln wymiana walut online

Źródło:http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

 

Frank szwajcarski nareszcie w dół

Notowania pary CHF/PLN w minionym tygodniu ogólnie miały charakter spadkowy. Trend rozpoczął się we wtorek od wartości 3,98. Wczorajsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej dla Szwajcarii okazały się dużo gorsze od prognozowanych, co spowodowało dalsze zejście w dół na parze ze złotówką. Powyższa para cały czas pozostawała pod wpływem czynników napływających z szerokiego rynku. Kurs CHF/PLN był cały czas podatny na informacje dotyczące Grecji. Koniec tygodnia możliwe, że zamknie się poniżej 3,92. Średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła dziś 3,93 PLN.

 

CHF/PLN

dzisiejszy kurs franka szwajcarskiego

Źródło:http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

 

17.07.2015
Katarzyna Orawczak