Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 1-5.08.2016

Tydzień na rynku walutowym obfitował w interesujące wydarzenia. We wtorek Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy przedstawiła nowy projekt ustawy frankowej. Dwa dni później BoE podjął decyzję dotyczącą stóp procentowych, natomiast dziś zostały opublikowane dane z rynku pracy USA.

 

Słabszy tydzień dolara

Dolar w ostatnich dniach narażony był na działanie niekorzystnej koniunktury, na którą składały się słabe dane dotyczące amerykańskiej gospodarki, niezdecydowanie Fed w sprawie podwyżki stóp procentowych, a także nastroje na rynku. Umocniło to nieznacznie pozycję euro. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy zaskoczyły mocno na plus w związku z czym może dojść do aprecjacji dolara, a oczekiwania wobec Fed zwiększą się. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,10 USD.

EUR/USD

EUR, USD, dolar, euro, kurs dolara, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Dobra sytuacja polskiej waluty

Przedstawiona we wtorek propozycja rozwiązania kwestii hipotecznych kredytów walutowych okazała się być korzystniejsza od poprzedniej, co odciążyło złotego z poważnego ryzyka. Nie trzeba więc było długo czekać na reakcję ze strony inwestorów, tym bardziej, że sytuacja wspólnej waluty wciąż jest niepewna w związku z Brexitem. Wczorajsza decyzja BoE mogła dodatkowo zwiększyć przekonanie rynku, że na luzowanie polityki pieniężnej w niedługim czasie zdecyduje się również EBC. W wyniku powyższego średnia wartość EUR osiągnęła dziś 4,27 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Szykuje się zmiana?

Osłabiony sytuacją w USA dolar nie potrzebował wiele, aby zmniejszyć dystans dzielący go od polskiej waluty. Impulsem okazała się być propozycja Kancelarii Prezydenckiej. Przedstawiony projekt jest bezpieczniejszy dla polskiego systemu bankowego niż poprzedni. USD może jednak liczyć na korektę w relacji z PLN, ponieważ dzisiejsze dane o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych były bardzo optymistyczne, w związku z czym zwiększa się nadzieja na zmianę w polityce Fed. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,86 PLN.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Ustawa dobra dla złotego

Kurs franka szwajcarskiego na początku tygodnia utrzymywał się powyżej psychologicznej granicy 4,00, na co najprawdopodobniej miały wpływ czynniki lokalne oddziaływające na polską walutę. We wtorek jednak doszło do zmiany relacji w tej parze, w związku ze zniknięciem ryzyka związanego z ustawą kredytową. Przedstawiona propozycja pomocy dla frankowiczów nie obciąży banków tak mocno, jak się tego spodziewanego, a to znacząco wsparło złotówkę. W związku z czym średnia wartość franka wyniosła dziś 3,93 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, złoty, frank, kurs franka
Źródło: biznes.pl

Funt coraz słabszy

Niekorzystne dane na temat gospodarki Wielkiej Brytanii uwidoczniły konsekwencje podjętej w czerwcu przez Brytyjczyków decyzji o opuszczeniu struktur UE. Bank Anglii zdecydował się więc na obniżenie stóp procentowych do wartości 0,25%. Jak zapowiedział prezes BoE Mark Carney bank przygotowany jest na podjęcie kolejnych kroków, w tym na następną obniżkę. Takie działanie mocno obniżyło wartość funta, którego średnia wartość wyniosła dziś 5,03 PLN.

GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty, kurs funta
Źródło: biznes.pl
05.08.2016
Katarzyna Orawczak