Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 15-19.02.2016

Kolejny tydzień handlu na rynku walutowym przyniósł umocnienie złotego na parach z euro i frankiem szwajcarskim. W notowaniach głównej pary walutowej zwycięzcą tej rundy został dolar.

Zmiana układu notowań

Notowania głównej pary walutowej uległy całkowitemu odwróceniu w porównaniu z ubiegłym tygodniem. Przez pięć ostatnich sesji dolar umacniał się wobec euro dzięki ogólnej poprawie nastrojów na rynku globalnym.  Ma to związek m.in. z trwającymi rozmowami państw kartelu OPEC z Rosją oraz Iranem w sprawie wstrzymania produkcji ropy naftowej. Publikowane w ostatnich dniach dane makroekonomiczne były bardziej sprzyjające dla amerykańskiej waluty, niż dla euro. Średni kurs EUR wyniósł dziś 1,11 USD.

EUR/USD

średni kurs euro w ekantor.pl

Całkiem dobry tydzień złotego

Nasza waluta skorzystała z utrzymującego się na rynku pozytywnego nastroju. Mimo środowej zwyżki do 4,41 złoty starał się odzyskać jak najwięcej poniesionych strat. Euro przed wzrostem blokowały pogłoski o tym, że na marcowym posiedzeniu EBC będzie kontynuował luzowanie polityki monetarnej. W związku z tym prawdopodobnie taka atmosfera utrzyma się na rynku do końca lutego, o ile po drodze nie zmienią tego dane makro, których w najbliższym tygodniu nie zabraknie. Średni kurs euro na zakończenie tygodnia wyniósł 4,37 PLN.

EUR/PLN

dzisiejszy kurs euro w kantorze internwtowym

Wyhamowanie dolara

Kurs USD/PLN w minionym tygodniu zmagał się z doniesieniami z globalnego, jak i lokalnego rynku. Największe znaczenia dla pozycji amerykańskiej waluty mają teraz dane makro. Od nich Fed będzie uzależniał swoją decyzję, co do dalszego wyglądu polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych. Średni kurs USD podczas piątkowej sesji wyniósł 3,94 PLN.

USD/PLN

średni kurs dolara w kantorze internetowym

Frank idzie w dół

Na notowania pary CHF/PLN w minionym tygodniu miały wpływ nie tylko czynniki zewnętrzne. Również duże znaczenie miały tematy dotyczące projektu ustawy „frankowej”, która budzi wiele wątpliwości. Zanim wejdzie ona w życie – o ile w ogóle to nastąpi – będzie jeszcze wielokrotnie przeliczana i analizowana. Jej wprowadzenie może być bardzo kosztowne dla naszego państwa, nic więc dziwnego, że jest poddawana tak wielu ekspertyzom. Średni kurs franka wyniósł dziś 3,97 PLN.

CHF/PLN

dzisiejsze nototwania franka szwajcarskiego

19.02.2016
Trześniowski