KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Emigrant nie, pracownik transgraniczny tak!

Wielu Polaków, którzy są przywiązani do swojego kraju oraz rodziny wybrali nieco inną formę emigracji zarobkowej, która w ich opinii jest lepsza niż stały wyjazd za granicę. Zarobki w euro, Read more
intrastat, firmy, przedsiębiorca, Ekantor.pl

Intrastat – co to jest, jak działa i co oznacza dla przedsiębiorców?

Od kiedy handel wewnątrz Wspólnoty został przepisami zbliżony do obrotu krajowego, instytucje statystyczne przestały mieć możliwość zbierania danych o przepływie towarów. Aby tę lukę wypełnić stworzono Intrastat - narzędzie monitorujące Read more

Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 24-28.10.2016


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Inwestorzy nie spodziewają się, aby kierunek polityki monetarnej banków centralnych zaskoczył jeszcze przed końcem tego roku. W związku z powyższym publikowane dane makroekonomiczne nie mają aż tak znaczącego wydźwięku w notowaniach walut. Uwaga rynku zaczyna się jednak skupiać nad możliwymi scenariuszami polityki pieniężnej w 2017 roku.

 
Dolar silny lecz bez paliwa

Choć nie brakuje wydarzeń wpływających na kurs głównej pary walutowej, to siła oddziaływania tych informacji słabnie. Do otwarcia środowej sesji rynku europejskiego dolar utrzymywał mocną pozycję na poziomie 1,08, jednak zarówno temat grudniowych podwyżek stóp procentowych, jak i listopadowych wyborów prezydenckich został zdyskotnowany. W związku z czym rynek pozostał obojętny na poniedziałkowe wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej, a mieszane dane z amerykańskiej gospodarki nie wpływały trwale na kurs tej pary. W związku z powyższym średnia wartość euro wyniosła dziś 1,09 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Poprawa nastrojów w Strefie Euro

Wyciszanie emocji za oceanem pozwoliło w mijającym tygodniu podjąć kilka prób rozegrania mocniejszego złotego. We wtorek średnia wartość wspólnej waluty osiągnęła poziom 4,29 PLN, jednak było to zachowanie chwilowe i od tego momentu euro systematycznie odbudowywało potęgę. W umocnieniu pomogło poprawienie nastrojów wynikające z lepszych od oczekiwań indeksów PMI w Strefie Euro. Z kolei wypowiedź szefa ECB okazała się na tyle ostrożna, że nie dała sygnału do myślenia o ewentualnych zmianach w polityce monetarnej banku. W związku z powyższym średni kurs euro wyniósł dziś 4,32 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Złoty nie ma wsparcia

Ostatnie dni przyniosły wiele wahań w parze USD/PLN, jednak nie można powiedzieć, żeby wynikały one z siły polskiej waluty. Złoty kilkakrotnie skorzystał ze zmniejszającej się awersji do ryzyka, której przyczyną było ustabilizowanie sytuacji za oceanem oraz poprawa nastrojów na Starym Kontynencie. Opublikowany na koniec tygodnia wstępny odczyt PKB dla USA przy prognozach na poziomie 2,5% osiągnął 2,9%, a to może oznaczać kontynuację siły dolara na początku nadchodzącego tygodnia. Dziś średnia wartość tej waluty wyniosła 3,96 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Zbyt dużo zagrożeń

Atmosfera panująca na rynku momentami wspierała złotego w parze z frankiem. Mimo to szwajcarskiej walucie kilkakrotnie udało się pokonać psychologiczną granicę 4,00 PLN. Chociaż lista publikowanych w tym tygodniu krajowych danych była wyjątkowo krótka, a stopa bezrobocia spadła poniżej prognoz, to polska waluta pozostaje narażona nie tylko na czynniki ogólnoświatowe, ale również lokalne. Wśród nich wymienić należy nierozwiązaną kwestię ustawy frankowej oraz ryzyko luzowania polityki monetarnej przez RPP. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,98 PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Dalsze losy funta

Funt pozostaje słaby. Na ten fakt zwrócił uwagę szef BoE, Mark Carney, a jego słowa zostały zinterpretowane przez rynek jako brak perspektyw na dalsze luzowanie polityki monetarnej ze strony banku. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w nadchodzący czwartek. W związku z powyższym rynek uważniej przyglądał się danym z tego kraju, zwłaszcza wstępnemu odczytowi PKB, który okazał się lepszy niż zakładano. Funt pozostaje jednak silnie związany z niepokojami wokół negocjacji Wielkiej Brytanii z UE. Jak zauważył minister finansów Philip Hammond negocjacje te mogą mieć charakter polityczny, a nie gospodarczy. Dziś średnia wartość GBP osiągnęła poziom 4,81 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

28.10.2016 15:21
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000