Podwyżki stóp – temat tygodnia. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 5-9.09.2022 roku

Po ostatniej podwyżce stóp procentowych Polacy zastanawiają się kiedy w końcu zakończy się zacieśnianie polityki pieniężnej.

We czwartek komentarzy do decyzji o podniesieniu stóp o kolejne 25 punktów bazowych udzielił prezes Narodowego Banku Polskiego. Mówił m.in. o tym, że sytuacja w gospodarce jest bardzo korzystna, a inflacja rośnie wolniej niż dotychczas i przekonywał, że słowo „kryzys” jest obecnie w mediach zdecydowanie nadużywane. Ocenił również, że przyczyny inflacji pochodzą spoza naszego kraju. Czynniki zewnętrzne – jego zdaniem – odpowiadają za ¾ inflacji w Polsce. na koniec powiedział, że jeśli wykluczymy nieoczekiwane czynniki, inflacja powinna maleć i wówczas pojawi się przestrzeń do obniżania stóp procentowych.

Na bardziej zdecydowane zacieśnianie polityki pieniężnej w minionym tygodniu zdecydował się Europejski Bank Centralny, który podniósł stopy o aż 75 pb. Jest to najwyższa podwyżka w ponad 20-letniej historii unii walutowej. Rada Prezesów jasno dała do zrozumienia, że to nie ostatnia podwyżka, a kolejne mają osłabić popyt i chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych.

Finalne indeksy PMI dla usług w Europie wypadły słabiej niż się spodziewano i to zarówno w gospodarkach poszczególnych krajów jak i całej Strefie Euro. Francja jako jeden z nielicznych krajów (poza Wielką Brytanią) trzyma poziom powyżej 50 punktów, ale również utrzymuje tendencję spadkową.

Eurodolar w zapaści

W porównaniu do tego co się działo na koniec wakacji ubiegłego roku, dziś pozycja europejskiej waluty do dolara jest słaba. Eurodolar pikuje w środkowej części tygodnia, by pod koniec nieco się odbić i wylądować na średnim kursie na poziomie 1,0082.

EUR/USD

eur-usd-kursy walut-komenatrz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Trochę tak, trochę nie

Podwyżka stóp procentowych ze strony ECB nie daje złotówce wiele argumentów do walki o swoją pozycję. Tydzień wieńczy walkę o wartość złotówki, wyznaczając średni kurs w parze EUR/PLN na poziomie 4,7079.

EUR/PLN

eur-pln-kursy walut-komenatrz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Dziesięciogroszowe skoki

W piątkowe popołudnie 2 września cena dolara spadła do poziomu 4,67 i to był najniższy średni kurs w tej parze. Tygodniowe zwyżki sięgnęły 4,79, ale pod koniec tygodnia docieramy do średniego kursu w parze USD/PLN na poziomie 4,6595.

USD/PLN

usd-pln-kursy walut-komenatrz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Powolne wzrosty

Już ostatni piątek pokazał, że w parze CHF/PLN sporo może się zmienić w niewielkiej jednostce czasu. Po osiemnastej drugiego września frank kosztował jeszcze „zaledwie” 4,77, a już przed godziną dwudziestą skoczył do 4,83. Mijający tydzień był wolny od niespodzianek i kończy się średnim kursem w parze CHF/PLN na poziomie 4,8624.

CHF/PLN

chf-pln-kursy walut-komenatrz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Brak woli zmian

Cena funta osiągnęła maksimum już we wtorek i od poziomu 5,50 zaczęła spadać do środowego wieczoru średniego kursu 5,40. Niewielkie zmiany kursowe przyniosła aktualizacja brytyjskiego układu sił na stanowisku premiera. Dziś za jednego funta płacimy średnio 5,4165 złotego.

GBP/PLN

gbp-pln-kursy walut-komenatrz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl
09.09.2022
Ekantor.pl