Poranny komentarz walutowy 21.06.2016

Poprawa nastrojów na rynkach finansowych sprzyja złotemu, który umocnił się wobec większości walut. Spadające prawdopodobieństwo Brexitu sprawiło, że brytyjska waluta drożeje. Dziś inwestorzy zwrócą uwagę na wystąpienie Janet Yellen w Senacie.

Euro nie odpuszcza. Wczorajsza sesja wskazywała na to, że dolar korzysta z poprawy nastroju na rynku, niestety nie trwało to długo, a poziom 1,12 nie został przekroczony. Euro ponownie umacnia się. Prawdopodobnie dzisiejsze wystąpienie Janet Yellen przed Komisją Senatu USA za wiele nie zmieni w układzie sił tej pary. W raporcie na temat dotychczasowo prowadzonej polityki monetarnej raczej nie może zawierać nic, czego inwestorzy już by nie wiedzieli. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,13 USD.

Złoty kolejny dzień rozpoczął od umocnienia. Jest to związane ze spadkiem ryzyka opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Notowania EUR/PLN utrzymywały się dziś rano na poziomie 4,38. Stabilnie, choć z tendencją do spadku rozpoczął sesję dolar, który od wczoraj waha się w przedziale 3,86-3,87. Coraz lepiej wygląda kurs franka. Po rozpoczęciu dzisiejszego handlu para CHF/PLN znalazła się na chwilę w okolicy poziomu 4,01, od którego nastąpiło odbicie i aktualnie znajdujemy się na 4,03. Funt brytyjski napędzany pozytywnymi komentarzami i informacjami na temat zmniejszenia się przewagi zwolenników opuszczenia UE podąża w kierunku 5,70 PLN. Dzisiejsze kalendarium wydarzeń gospodarczych zawiera dwie pozycje, na które warto zwrócić uwagę. Pierwsza z ich jest indeks instytutu ZEW, a kolejną wystąpienie publiczne szefa EBC Mario Dreghiego.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Bilans handlu zagranicznego – Szwajcaria
  • Indeks instytutu ZEW – Niemcy
  • Wskaźnik zamówień wg CBI – Wielka Brytania
  • Wystąpienie publiczne szefa EBC Mario Draghiego – Strefa Euro
  • Wystąpienie Janet Yellen przed Komisją Bankową Senatu USA – USA
  • Tygodniowa zmiana zapasów paliwa wg API – USA.
21.06.2016
Trześniowski