Robi się ciekawie. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 11-15.09.2023

Wciąż zbliżamy się do inflacyjnego celu Narodowego Banku Polskiego. Jednak nie można tego nazwać szybkim tempem. Z piątkowych danych wynika, że indeks cen i usług konsumpcyjnych (CPI) w sierpniu wyniósł 10,1% i był najniższy od lutego 2022 roku.

Nieco inaczej sytuacja inflacyjna wygląda w USA, gdzie poprzedni odczyt wskazał 3,2%, a ten z 13 września zatrzymał się na poziomie 3,7%. Czyli bliżej celu niż w innych – jak Polska – krajach, a jednak kierunek się nie w tę stroną, w którą powinien iść. Najgorzej nadal w Ameryce Południowej, w Argentynie indeks cen i usług konsumpcyjnych przebił 120%.

Indeks Instytutu ZEW obrazujący nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji w Niemczech pokazuje, że jeszcze sporo dzieli naszych zachodnich sąsiadów od sytuacji, która miała miejsce wiosną 2023 roku. Owszem nastroje polepszyły się w odniesieniu do sytuacji z sierpnia, nadal jednak są na minusie (-12,3 w sierpniu na -11,4 we wrześniu).

Prezesi Europejskiego Banku Centralnego zdecydowali, że stopa depozytowa w Strefie Euro po raz pierwszy sięgnie 4%. Można się spodziewać, że ten ruch zamyka rozpoczęty w wakacje 2022 roku cykl zacieśniania polityki monetarnej.

Po raz kolejny wg Eurostatu spada produkcja przemysłowa w Strefie Euro. W lipcu powróciliśmy do słabej sytuacji z maja, kiedy sezonowo wyrównane dane o zmianie produkcji spadły do -2,2. Ostatni plusowy odczyt wystąpił w kwietniu bieżącego roku.

Zbliżające się wielkimi krokami wybory w Polsce wiążą się z zalewem pomysłów na wydawanie pieniędzy podatników. Nowe ustawy podatkowe, nowe zwolnienia od podatku, ulgi i przede wszystkim upraszczanie prawa podatkowego – to pomysły polityków. Jaki efekt miałoby to wszystko na złotego na pewno się nie dowiemy, bo przecież zaledwie kilka z tych obietnic ma nikłą szansę na spełnienie. Póki co złoty ponowne się osłabia w stosunku do wszystkich głównych walut.

Brak skutków podwyżki stóp

Mimo iż decyzja prezesów ECB w temacie stóp procentowych budziła ogromne emocje, eurodolar po jej ogłoszeniu nie uległ odczuwalnej przecenie. Kurs w parze EUR/USD zmienił się spadając z 1,07 do 1,06. Dziś eurodolar zatrzymuje się na średnim poziomie 1,0711.

EUR/USD

eur-usd-komentarz walutowy-ekantor
Żródło: Bankier.pl

Pole do manewru

Produkcja przemysłowa w Strefie Euro ruszyła dopiero w sierpniu, a to oznacza, że inwestorzy nie bardzo mieli klimat do interesowania się walutą wspólnotową. Dlatego euro lekko osłabło i nie pomogła tej walucie informacja o stopach depozytowych. W parze ze złotówką słabości euro aż tak nie widać i dziś w parze EUR/PLN mamy kurs na średnim poziomie 4,6322 .

EUR/PLN

eur-pln-komentarz walutowy-ekantor
Żródło: Bankier.pl

Jak zawsze po wakacjach DROGO

Szwajcarska waluta nie jest jedyną, której cena wyrażona w złotówkach jest znacząco wyższa niż jeszcze pod koniec wakacji. W przypadku franka zmiana wartości złotego spadła we wrześniu aż o 3,6%. Ostatni dzień drugiego tygodnia września kończymy płacąc za jednego franka średnio 4,8431 złotego.

CHF/PLN

chf-pln-komentarz walutowy-ekantor
Żródło: Bankier.pl

Daleko od spełnionych marzeń

W mijającym tygodniu funt najdroższy był we wtorek, kiedy wzbił się na poziom 5,45. Dzień później za brytyjską walutę płaciliśmy już o 10 groszy mniej. Im bliżej weekendu tym funt droższy, jednak nawet dziś, w piątek 15 września płacimy za brytyjską walutę mniej niż w ubiegłym roku w analogicznym okresie. Dziś wczesnym popołudniem średni kurs w parze GBP/PLN to 5,3916 .

GBP/PLN

gbp - pln-komentarz walutowy-ekantor
Żródło: Bankier.pl
17.09.2023
Ekantor.pl