Rynkowy keks. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 19-23.12.2022

Złoty umocniony i to nie tylko w stosunku do euro, ale większości głównych walut, co poza tym wydarzyło się w mijającym tygodniu na rynku walutowym?

Indeks Instytutu Ifo, czyli indeks klimatu gospodarczego u naszych zachodnich sąsiadów obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców powrócił do pozycji z lipca, czyli w grudniu w końcu podniósł się powyżej 88,5 pkt. Gorzej za naszą zachodnią granicą wygląda indeks zaufania konsumentów, który dalej szoruje po najniższych poziomach.

Nie tylko niemieckim konsumentom nie jest do śmiechu, fatalnie wyglądają również wyniki badań konsumentów prowadzone nad Wisłą. Wysokość inflacji prowadzi do realnego spadku wynagrodzeń, a w sklepach ceny zaskakują – zwłaszcza przed świętami, kiedy trudno ograniczać wydatki. Mimo iż GUS poinformował o chwilowej poprawie nastroju polskiego konsumenta, BWUK, czyli bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej był najniższy od 18 lat (od momentu, kiedy rozpoczęto zbieranie danych miesięcznych). Gorzej swoje perspektywy Polacy oceniali tylko w latach 2011-2012, a to przez trwający kryzys w strefie euro oraz widmo recesji.

Nieciekawie wyglądają również statystyki realnych wynagrodzeń. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, w dużych firmach wyniosło w listopadzie średnio 6857,96 złotych. Ta kwota, jeśli nie uwzględnić inflacji, oznacza, że wynagrodzenia są zaledwie o 13,9% wyższe niż w listopadzie 2021 roku. Warto dodać, że te statystyki uwzględniają również wypłaty premii w górnictwie, a to jesienią zwykle niemałe kwoty.

Przepychanek ciąg dalszy

Tydzień był dynamiczną wymianą „ciosów” pomiędzy najważniejszą w Europie a najważniejszą w Amerykach walutą. Po spadkowej dla amerykańskiej waluty niedzieli nastąpił czas regularnych wzlotów i spadków, który wykończyła „górka” w czwartkowy poranek (1,06). Finalnie w parze EUR/PLN 23 grudnia 2022 roku mamy średni kurs na poziomie 1,06.

EUR/USD

eur-usd-kursy walut-koemntarz walutowy-ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Lokalny dołek

Co prawda argumentów dla dalszego spadku kursu w parze EUR/PLN brak, ale tygodniowe spadki wartości europejskiej waluty są co najmniej znaczące. Już w poniedziałek mieliśmy do czynienia z przeceną euro w stosunku do kursu zamknięcia w minionym tygodniu. To co stało się w ciągu ubiegłych kilku dni sprawia, że sięgamy pamięcią do maja 2022 roku, kiedy za jedno euro płaciliśmy 4,56 zł. Tydzień kończymy średnim kursie w parze EUR/PLN na poziomie 4,63.

EUR/PLN

eur-pln-kursy walut-koemntarz walutowy-ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

„Tanio” jak w lecie

Od poniedziałkowego popołudnia dolar tanieje. Być może sytuacja jest skutkiem całkiem poprawnych danych z polskiego przemysłu i wzrostu zatrudnienia. Fakty są takie, że nawet ciesząc się z półrocznej przeceny dolara, wciąż mamy do czynienia z ceną amerykańskiej waluty wyższą niż tuż po wybuchu pandemii. Tym niemniej pozytywną informacją jest powrót do kursu sprzed wakacji, bo na dwa dni przed Bożym Narodzeniem za jednego dolara płacimy średnio 4,36 złotego.

USD/PLN

usd-pln-kursy walut-koemntarz walutowy-ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Tanio jak w listopadzie

Frank szwajcarski kontynuuje w stosunku do złotego trend spadkowy. W tygodniu wszystko wygląda analogicznie jak na przestrzeni miesiąca tylko spadki następują znacznie szybciej. W najdroższym momencie tygodnia, czyli we wtorkowy poranek frank kosztował 4,76 zł. Od czwartkowego przedpołudnia do okolic godziny 16:00 szwajcarska waluta straciła trzy grosze. Ostatni przedświąteczny tydzień w parze CHF/PLN kończymy średnim kursem na poziomie 4,69.

CHF/PLN

chf-pln-kursy walut-koemntarz walutowy-ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Przeceniony funt

Tak taniego funta jak w tym tygodniu nie widzieliśmy od końca września. Przeceny na funcie zaczęły się już w połowie miesiąca, kiedy cena brytyjskiej waluty oddała się stopniowo od 5,45 zł. W przedostatni tydzień roku weszliśmy płacąc za funta 5,36 zł. Ostatni piątek przed świętami to średni kurs w parze GBP/PLN na poziomie 5,26.

GBP/PLN

gbp-pln-kursy walut-koemntarz walutowy-ekantor.pl
źródło: Bankier.pl
23.12.2022
Ekantor.pl