Słaba kondycja złotego (komentarz walutowy 15.11.2016)

Zaufanie, którym rynek walutowy obdarzył Donalda Trumpa umacnia dolara i wywołuje osłabienie walut rynków wschodzących. Wyprzedawany jest również złoty, któremu zabrakło wsparcia ze strony krajowej gospodarki.

 

Chwila przerwy

Sygnały wysyłane przez rynek walutowy w trakcie trwania wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych sugerowały, że zwycięstwo Donalda Trumpa wywoła dużą niepewność i poczucie zagrożenia wśród inwestorów. Tydzień po wyborach wiemy już, że tak się nie stało, a dolar umocnił się niesiony nadziejami wywołanymi programem gospodarczym prezydenta elekta. Dziś aprecjacja dolara została skorygowana, jednak amerykańska waluta pozostaje silna. Średni kurs euro osiągnął dziś wartość 1,07 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty pozostaje słaby

Dzisiejsza sesja obfitowała w dane dotyczące dynamiki PKB w krajach państw Europy, co pozwoliło oderwać wzrok od sytuacji za oceanem. Zrewidowany odczyt Produktu Krajowego Brutto za III kwartał w Strefie Euro był zgodny z oczekiwaniami. Pozycja euro została mimo to chwilowo zachwiana wyhamowaniem wzrostu niemieckiej gospodarki, gdzie wstępna dynamika przy prognozach 1,8%, wykazała wartość 1,5%. Uwadze nie umknęły również słabsze wyniki polskiego PKB, którego dynamika wyniosła 2,5% przy oczekiwaniach 2,9% i poprzedniego odczytu 3,1%. Taka koniunktura sprawiła, że średnia wartość euro wyniosła dziś 4,42 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Obawy nie znikają

Zwycięstwo Donalda Trumpa, które podbudowuje siłę dolara, osłabia z kolei waluty rynków wschodzących. W wyniku czego nastąpiła wyprzedaż złotego. Podstawy rządzące tą reakcją mogą okazać się jednak niezbyt stabilne i gdy obawy związane z przyszłą polityką nowego prezydenta USA zaczną się uspokajać, kurs złotego powinien się ustabilizować. Dzisiejszy spadek kursu dolara okazał się nietrwały i w efekcie średni kurs USD wyniósł dziś 4,11 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Spotkanie prezydentów

Mocna pozycja franka pogarsza nastroje polskich kredytobiorców. Kwestia wysokiego kursu szwajcarskiej waluty została poruszona na spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Szwajcarii Johanem Schneiderem, który jest otwarty na rozmowy w sprawie współpracy bankowej, ale też podkreśla niezależność banku szwajcarskiego. Prezydent Polski zaznaczył, że będzie również kontynuował rozmowy w tej sprawie z prezesem NBP oraz szefem KNF. Krajowe dane nie przyniosły wsparcia złotemu i średnia wartość CHF wyniosła dziś 4,11 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Nastroje w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii trwają prace nad opuszczeniem struktur Unii Europejskiej. Wraz z nimi coraz silniej uwidacznia się rozłam wewnątrz tego kraju jaki wywołuje Brexit. Opublikowane dziś dane dotyczące inflacji rozczarowały inwestorów, a na temat słabszych odczytów wypowiedział się w parlamencie Mark Carney, szef BoE. Zaznaczył on również, że bank nie rozważa zmian w dotychczasowym programie. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,11 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
15.11.2016
Katarzyna Orawczak