Stabilizacja z silnym dolarem. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 21-25.11.2016)

Rynek walutowy zdaje się odzyskiwać równowagę po zwycięstwie Donalda Trumpa, ale nie oznacza to nagłego osłabienia dolara. Do środy sytuację na wykresach walut można było uznać za ustabilizowaną, jednak na dzień przed Świętem Dziękczynienia inwestorzy poznali kolejne, solidne dane z amerykańskiej gospodarki.

Dolar wyhamował

Kończący się tydzień zaczął się wyjątkowo spokojnie. Kalendarz danych makro nie wywoływał większych emocji wśród inwestorów, w związku z czym dolar wyciszał się po ostatnim, silnym wzroście. Przedstawione wskaźniki ze Strefy Euro nie zdołały znacząco wpłynąć na  kurs głównej pary walutowej, w przeciwieństwie do odczytów napływających z USA. Tuż przed Świętem Dziękczynienia mocne informacje o zamówieniach na dobra trwałe spowodowały ponowne umocnienie dolara. Na koniec tygodnia amerykańska waluta odnotowała korektę i dziś średni kurs euro osiągnął poziom 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty odpoczął od spadków

Uspokojenie atmosfery za oceanem podziałało budująco na sytuację polskiej waluty, która straciła w ostatnim czasie pod wpływem zwiększającej się awersji do ryzyka. Publikowane dane z Polski czy Strefy Euro nie znajdowały odzwierciedlenia na wykresie walutowym tej pary. Zmiana nastąpiła dopiero w środę, gdy inwestorzy poznali odczyty z USA. Oznacza to, że złoty wciąż pozostaje pod silnym działaniem globalnych nastrojów. Dziś średni kurs euro osiągnął poziom 4,41 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD mimo wszystko w formie

Wzrost wartości amerykańskiej waluty choć został wywołany czynnikami politycznymi, to jednak znajdował on również poparcie w danych gospodarczych oraz oczekiwaniach wobec polityki monetarnej Fed. Wbrew wcześniejszym prognozom, zwycięstwo Donalda Trumpa nie zmniejszyło szans na grudniową podwyżkę stóp procentowych, a wręcz umocniło oczekiwania. Inwestorzy zaczęli natomiast zastanawiać się nad scenariuszem polityki Rezerwy Federalnej na przyszły miesiąc – przedstawiciele banku milczą w tej kwestii. Dziś średni kurs dolara wyniósł 4,15 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Obawy nie znikają

Również szwajcarska waluta zachowywała się spokojniej i jeszcze przed publikacją danych z USA jej średnia wartość spadła do 4,10 PLN. Następnie kurs franka odbił w górę, jednak nie zdołał powrócić do pozycji z poniedziałku. Para ta wciąż silnie reaguje na czynniki ogólnoświatowe, ale złoty ma także lokalne powody do obaw. Agencja Moody’s, która w styczniu wystawi ocenę ratingu Polski zauważyła, że ustawa emerytalna może stanowić zagrożenie dla gospodarki i finansów kraju. Dziś frank szwajcarski osiągnął średnią wartość 4,11 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt szuka okazji

Spore wahania odnotowane zostały w tym tygodniu w kursie funta, który wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do umocnienia pozycji. Pozytywnie zostało odebrane m.in. zwycięstwo Donalda Trumpa oraz informacje o mniejszym prawdopodobieństwie tzw. twardego Brexitu. Dzisiejsze dane zarówno z Polski, jak i Wielkiej Brytanii były zgodne z oczekiwaniami i nie wywołały silnej reakcji. Po południu nastąpił spadek funta, w wyniku którego średnia wartość tej waluty wyniosła dziś 5,17 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
25.11.2016
Katarzyna Orawczak