Strach ma wielkie oczy. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 2-6.11.2020

Odbicie w przemyśle krajów Unii Europejskiej może być chwilowe. Coraz więcej krajów Starego Kontynentu rozważa poszerzenie obostrzeń. Wartość dolara niepewna. Wiele zależy od wyników wyborów w USA.

Finalne PMI dla przemysłu w strefie euro nie jest złe. Aktywność sektora przemysłowego w krajach, gdzie walutą jest euro wedle statystyk z początku tygodnia rośnie i to powyżej oczekiwań ekonomistów.

Fatalna sytuacja, jeśli idzie o liczbę zakażonych COVID-19 w Polsce każe nie tylko zrewidować budżet, ale i przygotować się na całkowity lockdown. To nie pomaga polskiej walucie, jednak sytuacja nie jest jeszcze niebezpieczna.

W USA poza mocno niepewnym wynikiem wyborów prezydenckich mamy brak nowych decyzji FOMC w sprawie polityki monetarnej, a do tego spadek liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Wydaje się zatem, że duże gospodarki potrafią się bronić przed kryzysem.

Euro się zastanawia

Brak konkretnych wyników wyborów w USA nieco blokuje inwestorów. Nie zmienia to faktu, że kupując europejską walutę dysponent dolarów musi zapłacić nieco więcej niż jeszcze na początku tygodnia. Piątek kończy się spokojnym, średnim kursem EUR/USD na poziomie 1,18.

EUR/USD

Tańsze euro

Po notowanych pod koniec października szczytach, złoty ma trochę czasu na wytchnienie. Obecnie cena waluty europejskiej wyrażona w złotych wraca do poziomu z drugiej połowy maja. A dziś w parze EUR/PLN średni kurs to 4,52.

EUR/PLN

Dolar tanieje. Na razie.

Wartość dolara najwyższa w mijającym tygodniu była w poniedziałkowy ranek. Niepewność dotycząca wyników wyborów w USA nie dodaje dolarowi argumentów, stąd spadek wartości amerykańskiej waluty i średni kurs w parze USD/PLN na koniec tego tygodnia wynosi 3,80.

USD/PLN

Frank wraca do poziomów z maja

Po osiągniętych w ubiegłym tygodniu szczytach, obecnie mamy do czynienia z lekkim spadkiem wartości szwajcarskiej waluty wyrażonym w złotych. I chociaż sytuacja nadal nie jest dobra, dziś średni kurs w parze CHF/PLN nie jest kryzysowy, bo wynosi 4,23.

CHF/PLN

Nieco taniej, ale i tak drogo

Bank Anglii co prawda utrzymuje stopę procentową na stałym poziomie, za to zwiększa skalę programu skupu aktywów. Ta informacja nieco podwyższyła wycenę funta brytyjskiego zarówno w stosunku do dolara jak i w stosunku do złotego. Nie zmienia to jednak faktu, że „górka” z końca października już za nami i średni kurs GBP/PLN to 4,99.

GBP/PLN

06.11.2020
Ekantor.pl