Tygodniowy sezon ogórkowy. Komentarz walutowy 8-12.07.2019

Najistotniejszym wydarzeniem tygodnia było środowe wystąpienie prezesa FED. W Europie Wielka Brytania i funt z utęsknieniem oczekują rozwiązania walki o fotel premiera. Natomiast po szczycie w G20 w Osace sytuacja na linii Waszyngton-Pekin zdawała się być opanowana. Prezydent Trump nie wytrzymał jednak długo kurtuazyjnych stosunków i we czwartek oskarżył Chiny o niewywiązywanie się z obietnic dotyczących zwiększenia zakupów płodów rolnych z USA.

Tym razem reakcja Trumpa zdaje się być zupełnie uzasadniona, co wynika z danych o wymianie handlowej. Tymczasem w rejonie Zatoki Meksykańskiej nastąpiły znaczące cięcie produkcji ropy naftowej, a cena złota nadal utrzymuje się powyżej 1405 dolarów za uncję.

Względny spokój

Na dolara istotny wpływ w tym tygodniu miały lepsze od prognoz informacje o dynamice inflacji, raport API o spadku zapasów ropy w USA oraz przede wszystkim wystąpienie przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome Powella, który zdaje się przygotowywać grunt pod obniżki stóp procentowych. FED jasno podkreślił, że warunki dla obniżki stóp zostały osiągnięte, a to chwilowo osłabiło dolara i wymiernie pomogło indeksowi Dow Jones. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,12.

EUR/USD

EUR-USD_kursy_walut_ekantor_pl_komentarz_walutowy_kantor_internetowy_wymiana_walut_kurs_walut_kursy
źródło: Bankier.pl

PLN z euro bez zmian

Rada Prezesów ECB w opublikowanym protokole ze swojego czerwcowego posiedzenia zgodnie przyznaje, że należy przygotować się na dalsze luzowanie polityki monetarnej. Złotówka broni się przed spadkami w oparciu o dane makro z początku lipca, chociaż euro optymistycznie przyjmuje dane o produkcji przemysłowej. Dziś średni kurs EUR/PLN to 4,26.

EUR/PLN

EUR-PLN_kursy_walut_ekantor_pl_komentarz_walutowy_kantor_internetowy_wymiana_walut_kurs_walut_kursy
źródło: Bankier.pl

Złotówka nie podziękuje FED

Luźniejsza polityka monetarna w Stanach Zjednoczonych teoretycznie powinna pomóc złotówce w umocnieniu, zwłaszcza w kontekście dobrych wiadomości z polskiej gospodarki. Niestety tak się nie stało i kurs USD/PLN tydzień kończy na poziomie 3,79.

USD/PLN

USD-PLN_kursy_walut_ekantor_pl_komentarz_walutowy_kantor_internetowy_wymiana_walut_kurs_walut_kursy
źródło: Bankier.pl

Frank szybuje

Od początku tygodnia frank poprawiał swoją pozycję w stosunku do złotówki. Choć w czwartek widzieliśmy delikatny spadek, koniec tygodnia zbliża parę CHF/PLN do dawno niewidzianego kursu 3,85. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,86

CHF/PLN

CHF-PLN_kursy_walut_ekantor_pl_komentarz_walutowy_kantor_internetowy_wymiana_walut_kurs_walut_kursy
źródło: Bankier.pl

Dla funta nic się nie zmienia

Obecnie położenie funta względem innych walut – także złotówki – jest bardzo luźno związane z danymi makro z Wielkiej Brytanii, które są całkiem niezłe. Nie najgorszy bilans handlu zagranicznego i osiągnięcie oczekiwanego poziomu miesięcznego PKB nie poprawia jednak sytuacji brytyjskiej waluty. Nazwisko nowego premiera poznamy 23 lipca, ale już dziś wiadomo, że funtowi raczej pomogłoby zwycięstwo Jeremy`ego Hunta niż faworyta – Borisa Johnsona. Ten pierwszy daje Wielkiej Brytanii więcej szans na uniknięcie opuszczenia UE bez umowy. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,75.

GBP/PLN

GBP-PLN_kursy_walut_ekantor_pl_komentarz_walutowy_kantor_internetowy_wymiana_walut_kurs_walut_kursy
źródło: Bankier.pl
12.07.2019
Ekantor.pl