Walutowy spokój przed wakacjami? Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 10-14.06.2019

W pierwszym głosowaniu na lidera Partii Konserwatywnej wygrywa faworyt – Boris Johnson. Komisja Europejska wie, że nowy premier będzie traktował twardy Brexit jako „ważne narzędzie negocjacyjne”. W piątym już raporcie o przygotowaniach do opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, podkreśla, że scenariusz wyjścia bez umowy jest możliwy acz niepożądany.

Czwartkowy atak na dwa tankowce w pobliżu cieśniny Ormuz nie poprawia i tak nerwowych nastrojów pomiędzy USA a Iranem. Mimo braku dowodów, a oparciu się jedynie o dane wywiadowcze, sekretarz stanu USA obwinia za atak Iran. Donald Trump dodatkowo komentując wizytę japońskiego szefa rządu w Iranie oddala wizję porozumienia na linii Waszyngton-Teheran. W tle nadal wojna handlowa między USA a Chinami. Zagrożenie dostaw ropy podbija notowania surowca, złoto też idzie w górę.

Dolar i euro bez nerwowych przepychanek

Niepewny klimat polityczny oraz brak rewelacji w danych z amerykańskiej gospodarki nie poprawiają sytuacji dolara. Obniża się stopa inflacji w USA i spadają koszty życia, co może sugerować długoterminowe spowolnienie w gospodarce. Od środowego popołudnia euro minimalnie straciło względem dolara, chociaż to i tak wyniki lepsze niż w maju. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,12.

EUR/USD

EUR USD kursy walut Ekantor.pl komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

Wakacje z euro będą udane?

W ubiegłym tygodniu kurs w parze EUR/PLN spadł do 4,25 zł – co było najniższą wartością w tym roku. W kontekście dobrych danych krajowych (poprawa dynamiki importu i eksportu, skurczenie się deficytu na rachunku obrotów bieżących) można spodziewać się, że na początku wakacji nie powtórzy się sytuacja z lipca 2018, kiedy euro poszybowało w kierunku 4,40 zł. Dziś średni kurs EUR/PLN to 4,25.

EUR/PLN

EUR PLN kursy walut Ekantor.pl komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

Małe wahania kursu dolara

Ubiegły tydzień skończył się dla złotówki pozytywnie. Dolar zachowując niską zmienność względem innych walut G10 nie odrobił strat i w tym tygodniu nie odważył się zaatakować granicy było 3,80. Dziś średni kurs USD/PLN to 3,77.

USD/PLN

USD PLN kursy walut Ekantor.pl komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

Stabilna polityka monetarna w Szwajcarii

Czerwcowe posiedzenie Szwajcarskiego Banku Narodowego nie przyniosło zmian w polityce monetarnej kraju. Zaś wprowadzenie nowej stopy procentowej uzasadnione zostało trzyletnim horyzontem, jakim w prognozach posługuje się SBN oraz brakiem gwarancji co do przyszłości LIBOR. Szwajcarski Bank Narodowy podtrzymał też deklarację o gotowości do interwencji na rynku walutowym, jeśli zajdzie taka konieczność. Decyzje te jednak nie przełożyły się w sposób zasadniczy na kurs franka nad Wisłą. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,79.

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut Ekantor.pl komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

Funt wciąż czeka na lepsze czasy

Pierwsza turę głosowania na następcę premier May wygrał Boris Johnson, który zapowiada wyprowadzenie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w październiku. Ostatni czas sprawił że Europa powoli przyzwyczaja się do sytuacji permanentnego zawieszenia na Wyspach, więc kończący się tydzień w wykonaniu funta przebiegł bez większych zmian. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,77.

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut Ekantor.pl komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl
14.06.2019
Trześniowski