Wybory, święta i wakacje. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 1-5.07.2024

Stopy procentowe na stałym poziomie, indeksy PMI w Europie zmęczone jak dolar – tak rozpoczyna się sezon ogórkowy.

Na lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniono poziomu stóp procentowych. Prezes Glapiński tłumaczy, że nie ma jeszcze przestrzeni do obniżki stóp procentowych, ale przypomina, że „jesteśmy w celu inflacyjnym”, zatem są powody do radości. Wedle najnowszej projekcji NBP czeka nas jeszcze „inflacyjny wyskok” w 2025 roku, ale już w 2026 roku mamy powrócić do zadowalającego poziomu.

Wyniki PMI w Europie zdecydowanie nie mogą zadowalać, niemal we wszystkich krajach notujemy spadki zarówno w aktywności przemysłu jak i w usługach. W Strefie Euro mamy poważny spadek z 47,3 na zaledwie 45,8 pkt. Źle, jeśli nie bardzo źle prezentuje się sytuacja w największej europejskiej gospodarce. Aktywność przemysłu w Niemczech „wyceniana” była poprzednio na 45,4, dziś spada do zaledwie 43,5 pkt.

Uśmiechnięte euro

Ostatnia słabość dolara bardzo pomaga euro, które w parze z amerykańska walutą w końcu zalicza bardzo udany tydzień. Cena eurodolara wraca nawet do poziomu, którego nie widzieliśmy od połowy czerwca. Ten tydzień kończy się średnim kursem w parze EUR/USD na poziomie ….

EUR/USD

źródło: Bankier.pl

Euro najtańsze od miesiąca

Spodziewana dopiero w okolicach 2026 roku obniżka stóp procentowych nie podoba się kredytobiorcom, ale wspiera polską walutę, co widać chociażby w parze z euro. Na początku tygodnia za euro płaciliśmy 4,32, zaś pod jego koniec średni kurs w parze EUR/PLN to

EUR/PLN

źródło: Bankier.pl

Zjazdowy dolar

We wtorek dolar jeszcze „się trzymał” i sięgał poziomu 4 złotych, ale pozostała część tygodnia wyraźnie pokazuje osłabienie amerykańskiej waluty. Dolar spadła najpierw w pobliże 3,99 i nie udało się tego poziomu utrzymać. Ostatecznie tydzień kończymy średnim kursem w parze USD/PLN na poziomie ….

USD/PLN

źródło: Bankier.pl

Cena franka spada, ale powoli

Pierwszego lipca miała miejsce jedyna interesująca reakcja franka na to, co dzieje się na świecie. Poza tym tydzień upłynął na powolnym spadu ceny franka wyrażonej w złotówkach. W tygodniu były zaledwie dwie ważne informacje ze szwajcarskiej gospodarki. Pierwsza to PMI dla przemysłu, które podobnie jak w innych europejskich gospodarkach spada (z 46,4 na 43,9 pkt). Druga informacja to ta o inflacji, która delikatnie spada z 1,4 na 1,3%. Tydzień kończymy średnim kursem w parze CHF/PLN na poziomie ….

CHF/PLN

źródło: Bankier.pl

Nudno w parze z funtem

Nawet na Wyspach PMI dla przemysłu spada. Co prawda Wielka Brytania „wystartowała” z niezłego poziomu 51,2, ale ostatecznie lipiec zaczęła kiepsko, bo ledwo wychylając się nad akceptowalny poziom. W piątek 5 lipca za jednego funta płacimy średnio … złotego.

GBP/PLN

źródło: Bankier.pl
05.07.2024
Ekantor.pl