Zaczyna się rozkręcać. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 8-12.01.2024

Prognozy dotyczące kondycji walut, zadziwiająca inflacja w USA i zimowy sen Rady Polityki Pieniężnej. Jak w tym wszystkim odnajduje się polska waluta?

Pod koniec 2022 roku kondycja polskiej waluty była nie do pozazdroszczenia. W ciągu ubiegłych pięciu lat stosunek inwestorów do polskiej waluty znacznie się pogorszył. Jednak ostatnie 12 miesięcy złotemu pomogło, co może nas czekać dalej? Skoro w 2023 roku złoty zyskał do europejskiej waluty aż 8% wypada może spodziewać się dalszej poprawy sytuacji naszej waluty (?) Poprawa sytuacji złotówki wynika z wielu czynników m.in. decyzji Rady Polityki Pieniężnej, stabilizacji pocovidowej czy zmiany władzy w Polsce. Teraz pozostaje czekać na efekt pierwszej wypłaty z KPO oraz ewentualnej stabilizacji sytuacji politycznej w Polsce.

Komunikat po posiedzeniu RPP i wypowiedź prezesa Adama Glapińskiego potwierdzają niechęć banku centralnego do powrotu z cyklem luzowania.

Grudniowa inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych była wyższa od oczekiwanej i znacznie wyższa od tego czego oczekuje Rezerwa Federalna. Prognozowana inflacja miała być w grudniu wyższa niż w listopadzie, ale spodziewano się jej na poziomie 3,2% wobec 3,1% w listopadzie. Tymczasem inflacja CPI w USA w ostatnim miesiącu 2023 roku wyniosła aż 3,4%. O 0,3% podrożał koszyk dóbr dla amerykańskiego konsumenta w skali miesiąca. Nie pomogła w tym kontekście przede wszystkim drożejąca energia elektryczna oraz usługi medyczne.

Inflacja na Węgrzech zawstydza (w grudniu spadła do poziomu 5,5%), a w lutym – jeśli wszystko pójdzie dobrze – w Budapeszcie świętować będą rok z dezinflacją. Niezła sytuacja jest również u naszych południowych sąsiadów (z 7,3 do 6,9%).

Eurodolar w rozjeździe

Od końca 2023 roku eurodolar idzie w kierunku stabilizacji na „wakacyjnym poziomie”. Wieści na temat inflacji, aktywności sektorów przemysłowego i usługowego oraz o bezrobociu za oceanem nie mają w tym tygodniu większego znaczenia na nastrój w parze EUR/USD. 12 stycznia 2024 roku średni kurs euro do dolara to …

EUR/USD

źródło: Bankier.pl

Mocniejsza końcówka tygodnia dla euro

Jak w przypadku innych par walutowych i w tej większych niespodzianek w tym tygodniu nie było. Można nawet stwierdzić, że to sytuacja, w której po nowym roku czekamy na jakiś impuls do działania. Najmniej za jedno euro płaciliśmy w poniedziałek, od czwartku notujemy stopniowe wzrosty, by tydzień w parze EUR/PLN skończyć ze średnim kursem na poziomie

EUR/PLN

źródło: Bankier.pl

„Nie ma fal…”

W tym tygodniu wahania między dolarem a złotym były wyjątkowo ospałe i nudne. Różnica pomiędzy najtańszym a najdroższym momentem tygodnia była na tyle nieznaczna, że nie warto nawet jej odnotowywać. Drugi tydzień nowego roku kończymy w parze USD/PLN ze średnim kursem na poziomie …

USD/PLN

źródło: Bankier.pl

Nieznacznie, ale taniej

4,67 – taki kurs mieliśmy pod koniec ubiegłego tygodnia. Minimum w relacji franka do złotego osiągnęliśmy we środę późnym wieczorem, kiedy za franka szwajcarskiego płaciliśmy 4,61 złotego. W piątkowe wczesne popołudnie średni kurs w parze CHF/PLN ląduje na poziomie ….

CHF/PLN

źródło: Bankier.pl

Funtowi przybywa zmartwień?

Znów oddalamy się od jesiennej zwyżki ceny brytyjskiej waluty. Co prawda zmiany nie są specjalnie spektakularne, ale pozwalają wierzyć, że na tegoroczne warto będzie wybrać się do Wielkiej Brytanii albo chociaż że taka podróż zupełnie nas nie zrujnuje. W piątkowe popołudnie za jednego funta płacimy średnio …

GBP/PLN

źródło: Bankier.pl
12.01.2024
Ekantor.pl