Złoty dziś traci (komentarz walutowy 06.06.2017)

Czwartkowa konferencja prezesa europejskiego banku centralnego ma w sobie potencjał do wywołania wahań na rynku walutowym, jednak tylko wtedy, gdy retoryka M.Draghiego zaostrzy się. Tuż przed tym wydarzeniem kurs EUR/USD oscyluje wokół 1,12, a EUR/PLN umacnia się do 4,19.

 

Wsłuchując się w sygnały banków

Pod względem ilości publikowanych danych, dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny prezentował się skromnie. Uwaga rynku skupia się więc przede wszystkim na działaniach ECB oraz Fed. W tym tygodniu emocje wywoływać będzie wystąpienie prezesa europejskiego banku – M. Draghiego. “Gołębi” komunikat najprawdopodobniej będzie neutralny dla -przyzwyczajonych do luźnej polityki- Włocha inwestorów. Jednak “jastrzębie” tony mogą wywołać niemałe poruszenie. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,12 .

EUR/USD
źródło: bankier.pl

Dane ze strefy euro

Atrakcyjność wspólnej waluty w parze ze złotym wzrosła dziś w kulminacyjnym momencie do wartości 4,20. Ruch ten po części może wynikać z oczekiwań, co do retoryki ECB. W trakcie dzisiejszej sesji pojawiły się dane z Eurolandu. Indeks Sentix przewyższył prognozy i wykazał 28,4 pkt. (prognoza 27,5). Z kolei sprzedaż detaliczna w ujęciu rok do roku wykazała 2,5%. Dziś średnia wartość kursu EUR/PLN wyniosła 4,20 .

EUR/PLN

źródło: bankier.pl

 

Za tydzień Fed

Dziś można było zaobserwować również wzrost dolara amerykańskiego na wykresie ze złotym. Poniedziałek nie przyniósł przychylnych danych o gospodarce tego kraju, stąd inwestorzy wciąż zastanawiają się czy Fed uda się zrealizować plan trzech podwyżek w 2017. Najbliższa decyzja w tej kwestii zapadnie 14. czerwca. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 3,73 .

USD/PLN

źródło: bankier.pl

 

Agencja Moody’s przykuwa uwagę

Słabiej radzi sobie polska waluta także na wykresie z frankiem. CHF zyskuje w ostatnich dniach, co może mieć związek ze zwiększoną awersją do ryzyka. W kalendarzu zabrakło krajowych danych, jednak rynek odnotował wypowiedź dyrektora zarządzającego agencji Moody’s. Według jego słów podniesienie oceny jest możliwe wtedy, gdy Polska spełni dwa warunki: zrobi postępy w ograniczaniu nierówności fiskalnych i obniży dług publiczny. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,86 .

CHF/PLN

źródło: bankier.pl

 

Funt się nie poddaje

W kierunku północy powędrował dziś także funt. Ostatnie dni dla brytyjskiej waluty nie okazały się dobre. Kolejny zamach terrorystyczny w Londynie, czwartkowe wybory, a także nadchodzące negocjacje z UE to czynniki, które nie służą notowaniom GBP. Także wczorajsze dane okazały się rozczarowaniem. Mimo to GBP/PLN umocnił się i jego średnia wartość wyniosła dziś 4,80 .

GBP/PLN

źródło: bankier.pl

 

06.06.2017
Katarzyna Orawczak