Złoty zyskuje. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 19-23.06.2023

Słabe dane o aktywności w sektorach usługowym i przemysłowym, dobra kondycja złotego i przełomowe decyzje w Turcji.

Sprzedaż detaliczna w Polsce liczona w cenach stałych była w maju o prawie 7% niższa niż rok wcześniej. Spadek tłumaczyć trzeba przede wszystkim cięciem wydatków przez konsumentów oraz wysoką bazą do której porównujemy tegoroczny wynik. Mniej wg. GUS kupujemy przede wszystkim dóbr z kategorii prasa, książki, sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach oraz meble, RTV i AGD. Po uwzględnieniu realnych cen okazuje się jednak, że spadki sprzedaży odnotowujemy we wszystkich kategoriach.

Z opublikowanych w piątkowe przedpołudnie danych dotyczących aktywności sektora usługowego i przemysłowego wynika, że praktycznie w całej Europie mamy do czynienia z odwrotem od wzrostów. W Strefie Euro spada aktywność zarówno w sektorze przemysłowym, jak i usługowym, jednak ten drugi nadal radzi sobie znacznie lepiej.

Szwajcarski Bank Narodowy w minionym tygodniu zdecydował się na piątą podwyżkę stóp procentowych. To sprawiło, że koszty kredytów są najdroższe od 2008 roku. Krok ten wiąże się oczywiście z przeciwdziałaniu ponownemu wzrostowi presji inflacyjnej. Oznacza to tyle, że to może nie być ostatnia podwyżka stóp procentowych dla Szwajcarów. Przypomnijmy, że cel inflacyjny w Szwajcarii to zakres pomiędzy 0 a 2% inflacji CPI. W szczycie inflacja nad Jeziorem Genewskim sięgnęła 3,5%.

Niezwykła zmiana polityki monetarnej w Turcji. Nowe kierownictwo banku centralnego tego kraju zrywa z dyskusyjną polityką prezydenta i podnosi referencyjną stopę procentową Banku Centralnego Republiki Tureckiej z 8,5 do 15%.

Delikatne wahania

Od 1,06 do 1,09 – tak wyglądała czerwcowa podróż eurodolara w tym roku. Mijający tydzień stabilizował europejską walutę na wysokim względem dolara poziomie. Dopiero piątek przynosi dolarowi lekką ulgę. Tydzień w parze EUR/USD kończymy średnim kursem na poziomie 1,08.

EUR/USD

kursy-eur-usd_komentarz-walutowy-ekantor-pl
źródło: Bankier.pl

Euro też tańsze

Kurs wspólnotowej waluty spada regularnie praktycznie od lutego. Także więc sytuacja przedwakacyjna różni się od tej sprzed roku. Przed wakacjami 2022 roku za jedno euro płaciliśmy średnio 4,69, w ostatni piątek roku szkolnego 2023 średni kurs w parze EUR/PLN kształtuje się na poziomie 4,43.

EUR/PLN

kursy-eur-pln_komentarz-walutowy-ekantor-pl
źródło: Bankier.pl

Dolar blisko 4 zł

Dawno nie mieliśmy do czynienia z tak tanim dolarem. We czwartek 22 czerwca sięgnęliśmy do minimum na poziomie 4,01, ale dalsze spadki zostały przerwane już w ten sam dzień wieczorem. Dziś obserwujemy delikatne podwyżki, ale nadal jest tanio, bo dziś wczesnym popołudniem za jednego dolara płacimy średnio 4,08 złotego.

USD/PLN

kursy-usd-pln_komentarz-walutowy-ekantor-pl
źródło: Bankier.pl

Tani frank

U progu wakacji 2022 roku za jednego franka szwajcarskiego płaciliśmy średnio 4,65. W tym roku jest taniej, bo ostatni przedwakacyjny tydzień rozpoczynaliśmy w parze CHF/PLN na poziomie 4,56. Do czwartkowego popołudnia cena szwajcarskiej waluty stopniowo spadała i mimo piątkowej podwyżki dziś frank szwajcarski kosztuje średnio 4,54 złotego.

CHF/PLN

kursy-chf-pln_komentarz-walutowy-ekantor-pl
źródło: Bankier.pl

20 groszy taniej niż przed rokiem

5,22 zł – tyle za funta płaciliśmy w poniedziałek. W ciągu tygodnia cena brytyjskiej waluty stopniowo spadała aż do 5,12 w czwartkowe wczesne popołudnie. W ostatni przedwakacyjny piątek kurs brytyjskiej waluty nieco przyspieszył i dziś, 23 czerwca 2023 roku w parze GBP/PLN średni kurs mamy na poziomie 5,19.

GBP/PLN

kursy-gbp-pln_komentarz-walutowy-ekantor-pl
źródło: Bankier.pl
23.06.2023
Ekantor.pl