Zmienna prędkość wychodzenia z kryzysu. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 14-18.09.2020

Spodziewane decyzje Rezerwy Federalnej oraz Banku Anglii, powrót dyskusji o szczepionce na COVID-19 i kilka interesujących danych makroekonomicznych.

GUS donosi, że sierpniowa wartość produkcji sprzedanej w Polsce była o 5,8 procent niższa niż w lipcu. Nie zmienia to jednak faktu, że roczna dynamika produkcji jest obecnie najwyższa od wiosennego lockdownu. Prezes Narodowego Banku Polskiego zapowiada, że w 2021 roku najpewniej czeka nas spadek inflacji, jednocześnie zapewnia, że obecne niskie stopy procentowe nie uderzą trwale w banki.

Kierownictwo amerykańskiej Rezerwy Federalnej pozostawia stopę funduszy federalnych bez zmian. FED będzie również dążył do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i stopy procentowej na poziomie 2 procent. Tymczasem liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spada w mijającym tygodniu do 860 tysięcy, to o 33 tysiące mniej niż 10 września, ale nadal wynik jest odległy od oczekiwań władz monetarnych.

Również decyzja Bank Of England nie zaskoczyła, stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie podobnie jak limit dla programu skupu obligacji. W komunikacie Banku Anglii mamy jednak mało optymistyczne informacje o tym, że perspektywy pozostają niepewne. Te obawy nie dziwią, zwłaszcza w kontekście wyników z rynku pracy, które pokazują wzrost bezrobocia w Wielkiej Brytanii z 3,9 na 4,1 procent.

Niepokojące wieści płyną z ministerstw zdrowia kolejnych krajów. Spora liczba zakażeń w USA i Hiszpanii, Izrael zdecydował się na wprowadzenie kolejnego całkowitego lockdownu z uwagi na liczbę nowych zakażeń.

„Na spokojnie”

Po osiągnięciu na początku tygodnia maksimum w kursie eurodolara na poziomie 1,18, nastąpił lekki spadek wartości euro względem dolara. Oczywiście widać w kursie reakcję po wystąpieniu Jerome Powella, jednak tydzień kończy się spokojnie, czyli średnim kursem w parze EUR/USD na poziomie 1,18.

EUR/USD

EUR-USD-Kursy-walut-komenetarz-walutowy-Ekantor-pl
źródło: Bankier.pl

Bez szaleństw

W porównaniu do sytuacji, w jakiej wobec euro była złotówka na początku miesiąca, dziś mamy do czynienia z utrwaleniem stosunkowo wysokiego kursu europejskiej waluty. Jednak na wykresie tygodniowym nie widać niepokojącego trendu. Tydzień w parze EUR/PLN kończy się średnim kursem na poziomie 4,45.

EUR/PLN

EUR-PLN-Kursy-walut-komenetarz-walutowy-Ekantor-pl
źródło: Bankier.pl

Umiarkowana reakcja na decyzję Rezerwy Federalnej

Wraz ze spodziewaną decyzją FED odnośnie stóp procentowych, obserwowaliśmy lekką podwyżkę ceny amerykańskiej waluty. Im bliżej końca tygodnia, tym cena dolara wyrażona w złotówkach lekko spadała. W piątkowe popołudnie średni kurs dolara w stosunku do złotówki to 3,76.

USD/PLN

USD-PLN-Kursy-walut-komenetarz-walutowy-Ekantor-pl
źródło: Bankier.pl

Nieznaczna zmiana

Oceniając z perspektywy ostatnich trzech miesięcy, bieżące zmiany w relacji franka szwajcarskiego do złotówki, trzeba powiedzieć, że są one nieznaczne. Poniedziałek 14 września rozpoczęliśmy na poziomie 4,12, zaś średni kurs w piątkowe popołudnie w parze CHF/PLN kończy się na poziomie 4,13.

CHF/PLN

CHF-PLN-Kursy-walut-komenetarz-walutowy-Ekantor-pl
źródło: Bankier.pl

Wzrosty o znikomym znaczeniu

Kilka istotnych danych makroekonomicznych z Wielkiej Brytanii zmieniło nieco w mijającym tygodniu kurs funta zarówno w odniesieniu do głównych walut, jak i do złotówki. W tym ostatnim widać od wtorku delikatne umocnienie, które kończy się średnim kursem w parze GBP/PLN na poziomie 4,88.

GBP/PLN

GBP-PLN-Kursy-walut-komenetarz-walutowy-Ekantor-pl
źródło: Bankier.pl
18.09.2020
Ekantor.pl