Zmniejszony sentyment do dolara. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 30.01-03.02.2017)

Ostatnie dni okazały się wymagające dla amerykańskiej waluty. Dolar stracił nie tylko w parze z euro, ale także ze złotym. W kończącym się dziś tygodniu inwestorzy z uwagą przyglądali się również wydarzeniom w Wielkiej Brytanii, które przyczyniły się do osłabienia funta. 

 

Problemy dolara

Mimo, że notowania dolara na początku tygodnia prezentowały się stabilnie, to już następnego dnia jego wartość zaczęła spadać. Za taką relację w głównej parze walutowej odpowiedzialne były przede wszystkim emocje związane z działaniami Białego Domu. Dolar negatywnie zareagował na słowa doradcy Donalda Trumpa. Kolejne dni przyniosły silne dane z USA, natomiast FOMC podtrzymał grudniowy komunikat w sprawie stóp procentowych. Amerykańskiej walucie nie udało się jednak znacznie skorygować kursu i na koniec tygodnia EUR/USD osiągnął wartość 1,07.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Konsekwentnie w dół

Wzrost atrakcyjności euro tkwił nie tylko w ogólnoświatowych nastrojach, ale również w publikowanych danych. Solidne odczyty z gospodarki Strefy Euro mogą zacząć niebawem podsycać apetyt na wycofywanie się ECB z programu QE. Słabsze okazały się jedynie dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Zwiększenie sentymentu do wspólnej waluty nie uwidoczniło się w parze z polskim pieniądzem, gdzie przez cały tydzień można było zaobserwować tendencję wzrostową złotego. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,29 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Słabość USD również w parze z PLN

Słabość amerykańskiej waluty można było zaobserwować także na wykresie w parze ze złotym. Od poniedziałkowego szczytu na poziomie 4,07  dolar tracił na wartości i w kulminacyjnym momencie jego wartość spadła do 3,97. Na niekorzyść dolara przemawiały przede wszystkim niepewności wokół prezydentury Donalda Trumpa oraz brak sygnałów ze strony Fed w kwestii ewentualnych podwyżek stóp procentowych. Przedstawione dziś dane z rynku pracy w USA były dobre, rozczarowaniem okazała się jednak wartość płacy godzinowej. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,98 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Spokojny kurs CHF/PLN

Kończący się dziś tydzień był spokojny także dla polskich kredytobiorców. Notowania franka wkomponowały się w globalne nastroje, które wspierały kurs złotego. Krajowy kalendarz danych makroekonomicznych prezentował się natomiast bardzo skromnie. Pozytywnym zaskoczeniem okazał się wstępny szacunek polskiego PKB za 2016 rok oraz indeks PMI dla przemysłu. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,01 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Trudny czas funta

Z falą wyzwań musiała się zmierzyć brytyjska waluta. W czwartek BoE podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, ale neutralny komunikat banku, a także wypowiedź Marka Carneya, który zauważył, że Brexit nie odbędzie się bez konsekwencji – osłabiły funta. Następnie brytyjska waluta otrzymała niekorzystne dane na temat indeksu PMI. W tym czasie Izba Gmin opowiedziała się za projektem opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, a Biała Księga potwierdziła wcześniejsze postulaty rządu Theresy May. Średnia wartość funta wyniosła dziś 4,98 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
03.02.2017
Katarzyna Orawczak