KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Co wpływa na kursy walut?

Co wpływa na kursy walut?

Z każdym dniem możemy obserwować wahania w kursach walut – niezależnie od tego, czy mamy tutaj na myśli euro, dolara czy japońskie jeny zasada jest taka sama – kurs waluty Read more
UE, Unia Europejska,

Polexit – czy Polska ma plan ewakuacji?

Brexit staje się teraźniejszością, natomiast Frexit i Nexit możliwością. W mediach zaczęło się jednak pojawiać jeszcze jedno hasło - Polexit. Według zapewnień Jarosława Kaczyńskiego nie ma scenariusza, który zakładałby odejście Read more

Zmniejszony sentyment do dolara. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 30.01-03.02.2017)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Ostatnie dni okazały się wymagające dla amerykańskiej waluty. Dolar stracił nie tylko w parze z euro, ale także ze złotym. W kończącym się dziś tygodniu inwestorzy z uwagą przyglądali się również wydarzeniom w Wielkiej Brytanii, które przyczyniły się do osłabienia funta. 

 

Problemy dolara

Mimo, że notowania dolara na początku tygodnia prezentowały się stabilnie, to już następnego dnia jego wartość zaczęła spadać. Za taką relację w głównej parze walutowej odpowiedzialne były przede wszystkim emocje związane z działaniami Białego Domu. Dolar negatywnie zareagował na słowa doradcy Donalda Trumpa. Kolejne dni przyniosły silne dane z USA, natomiast FOMC podtrzymał grudniowy komunikat w sprawie stóp procentowych. Amerykańskiej walucie nie udało się jednak znacznie skorygować kursu i na koniec tygodnia EUR/USD osiągnął wartość 1,07.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Konsekwentnie w dół

Wzrost atrakcyjności euro tkwił nie tylko w ogólnoświatowych nastrojach, ale również w publikowanych danych. Solidne odczyty z gospodarki Strefy Euro mogą zacząć niebawem podsycać apetyt na wycofywanie się ECB z programu QE. Słabsze okazały się jedynie dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Zwiększenie sentymentu do wspólnej waluty nie uwidoczniło się w parze z polskim pieniądzem, gdzie przez cały tydzień można było zaobserwować tendencję wzrostową złotego. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,29 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Słabość USD również w parze z PLN

Słabość amerykańskiej waluty można było zaobserwować także na wykresie w parze ze złotym. Od poniedziałkowego szczytu na poziomie 4,07  dolar tracił na wartości i w kulminacyjnym momencie jego wartość spadła do 3,97. Na niekorzyść dolara przemawiały przede wszystkim niepewności wokół prezydentury Donalda Trumpa oraz brak sygnałów ze strony Fed w kwestii ewentualnych podwyżek stóp procentowych. Przedstawione dziś dane z rynku pracy w USA były dobre, rozczarowaniem okazała się jednak wartość płacy godzinowej. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,98 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Spokojny kurs CHF/PLN

Kończący się dziś tydzień był spokojny także dla polskich kredytobiorców. Notowania franka wkomponowały się w globalne nastroje, które wspierały kurs złotego. Krajowy kalendarz danych makroekonomicznych prezentował się natomiast bardzo skromnie. Pozytywnym zaskoczeniem okazał się wstępny szacunek polskiego PKB za 2016 rok oraz indeks PMI dla przemysłu. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,01 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Trudny czas funta

Z falą wyzwań musiała się zmierzyć brytyjska waluta. W czwartek BoE podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, ale neutralny komunikat banku, a także wypowiedź Marka Carneya, który zauważył, że Brexit nie odbędzie się bez konsekwencji – osłabiły funta. Następnie brytyjska waluta otrzymała niekorzystne dane na temat indeksu PMI. W tym czasie Izba Gmin opowiedziała się za projektem opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, a Biała Księga potwierdziła wcześniejsze postulaty rządu Theresy May. Średnia wartość funta wyniosła dziś 4,98 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

03.02.2017 15:42
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000