Cisza po burzy, czy przed? Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 04-08.06.2018.

Opadły emocje związane z sytuacją polityczną we Włoszech, co pozwoliło na pewien czas umocnić pozycję złotego. Tuż przed weekendem na rynek powróciła jednak awersja do ryzyka i polska waluta ponownie straciła na wartości. W tym tygodniu odbyło się posiedzenie RPP w sprawie stóp procentowych – zaskoczenia nie było. Inwestorzy zaczynają już jednak wypatrywać na horyzoncie decyzji Fed i ECB.

Euro złapało oddech

Informacja o tym, że we Włoszech nie dojdzie jednak do kolejnych wyborów, uspokoiła inwestorów. Przynajmniej na tyle, by pozwolić euro odrobić straty związane z atmosferą panującą w ostatnim czasie na Półwyspie Apenińskim. Mimo że nowy premier nie został przecież przyjęty przez rynek z nadmiernym entuzjazmem. Dodatkowym wsparciem dla euro okazały się być wiadomości związane z przyszłotygodniowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego. Pojawiły się bowiem głosy sugerujące możliwość wygaszania programu QE. Pod koniec tygodnia dolar przypomniał jednak o swojej sile i dziś średni kurs EUR/USD pokazuje wartość 1,17 USD.

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/USD

Wiele bodźców

Tydzień rozpoczął się dla złotego optymistycznie. Wygaszenie obaw związanych z wyborami we Włoszech, które de facto byłyby odpowiedzą na pytanie czy Italia wciąż widzi siebie w strefie euro – uspokoiło rynek. Kurs EUR/PLN w czwartek pokazywał wartość 4,25. Sytuacja odmieniła się tuż przed weekendem, kiedy to pod wpływem kumulacji kilku czynników, inwestorzy zaczęli odwracać się od ryzyka. W dodatku rynek szykuje się już na przyszłotygodniowe posiedzenia banków centralnych, a także spotkanie prezydenta USA z przywódcą Korei Północnej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,27 PLN.

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

Dane i polityka

Wyciszenie siły dolara dało się również odczuć w parze ze złotym. Kurs USD/PLN w czwartek pokazał wartość 3,59 PLN. Kilka godzin później dolar jednak ponownie się umocnił. W ostatnich dniach nie zabrało wiadomości ze Stanów Zjednoczonych i to zarówno tych makroekonomicznych, jak i politycznych. Przy czym silniej na wyobraźnię oddziaływały te drugie. W końcu podwyżka stóp procentowych przez Fed jest już przez rynek wyceniania, a decyzje i słowa Donalda Trumpa wciąż są dla inwestorów trudne do przewidzenia. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,64 PLN.

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

W Polsce trudno wypatrywać zmian

W ostatnich dniach nie zabrakło informacji krajowych, choć dla notowań złotego miały one znaczenie drugoplanowe. W środę RPP poinformowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, co nie było zaskoczeniem. Podobnie jak „gołębia” postawa prezesa NBP na konferencji po posiedzeniu. Jeszcze dziś poznamy z kolei decyzję agencji Fitch w sprawie ratingu. Obecna ocena kredytowa wystawiona dla Polski przez tę agencję to A- z perspektywą stabilną. Dziś średni kurs franka szwajcarskiego wyniósł 3,69 PLN.

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

Dobre wiadomości

Pojedyncze dane zostały opublikowane w Wielkiej Brytanii. Na uwagę zasługiwał wyższy od prognoz indeks PMI dla usług (54 przy oczekiwaniach 53). Nie były to jednak jedyne informacje, które napłynęły w ostatnich dniach z tego kraju. Na rynek powrócił bowiem temat Brexitu (tym razem w pozytywnym ujęciu) oraz możliwej podwyżki stóp procentowych. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,86 PLN.

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

08.06.2018
Katarzyna Orawczak