Podsumowanie tygodnia 14-18.09.2015

W ostatni dzień tygodnia rynek walutowy dochodził do siebie po wczorajszym komunikacie Fedu, który jednak zdecydował nie dokonywać żadnych zmian w wysokości stóp procentowych.

Decyzja Fedu osłabiła dolara

Główna para walutowa przez ostatnie cztery sesje nie mogła obrać stosownego dla siebie poziomu notowań. Do połowy tygodnia dolar lekko się umocnił schodząc w okolice 1,12. Gdy spekulacje urosły w siłę amerykańska waluta osłabiła się. Po wczorajszej decyzji Rezerwy Federalnej o braku zmian w wysokości stóp procentowych parytet EUR/USD poszybował w górę. Dziś zwyżka była kontynuowana przez większą część sesji. Dopiero w godzinach popołudniowych dolar zaczął się umacniać. Średnia wartość amerykańskiej waluty wyniosła dziś 1,14 EUR.

EUR/USD

kurs EUR/USD, dzisiejszy kurs pary EUR/USD

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Euro silniej reagowało na dane makro niż na komunikat z USA

Euro relatywnie spokojnie przyjęło decyzję amerykańskiego banku centralnego o wstrzymaniu się od podwyżki stóp procentowych. Po burzliwym tygodniu na parze EUR/PLN można było się spodziewać większych wahań tuż po komunikacie Fedu. Większy spadek nastąpił we wtorek po publikacji indeksu instytutu ZEW, który był daleki od przewidywanych prognoz. Tego dnia z tygodniowego maximum 4,21 nastąpił bowiem zjazd do 4,18. Dopiero podczas dzisiejszej sesji kurs EUR/PLN zaczął się mocniej wahać. Z pozycji 4,18 wywindował do poziomu 4,20 który okazał się lokalnym punktem oporu, od którego nastąpiło odbicie i w konsekwencji czego średnia wartość euro wyniosła dziś 4,19 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, dzisiejszy kurs EUR/PLN

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Fed umocnił złotówkę

Po wyrównanym i stabilnym tygodniu na parze USD/PLN to właśnie złotówka objęła prowadzenie. Uczestnicy rynku byli trochę rozczarowani decyzją amerykańskiego banku centralnego. Według przewidywań większości z nich Fed miał podnieść stopy procentowe, które od 2008 roku utrzymywane są na poziomie 0-0,25%. Można było się tego spodziewać po czwartkowej publikacji danych o inflacji, która z poziomu 2 % spadła do 1,8%. Przewodnicząca Rezerwy Federalnej podjęcie tej decyzji uzasadniła również niestabilną sytuacją chińskiej gospodarki. Na koniec tego emocjonującego tygodnia dolar został średnio wyceniony na 3,67 PLN.

USD/PLN

dzisiejszy kurs dolara, kurs pary USD/PLN

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Frank kończy tydzień wysoko

Pozostawienie stóp procentowych zarówno przez amerykański, jaki i szwajcarski bank centralny na tym samym poziomie niestety nie przyniosło pozytywnego rozwiązania dla „frankowiczów” na koniec tego tygodnia. Dzisiejsza sesja przekreśliła wszystko, co złotówka wypracowała podczas ostatnich dni. Kurs CHF/PLN dotknął poziom 3,85 a następnie odbił lekko w dół. Niestety nie zapowiada się, aby można było liczyć w najbliższym czasie na osłabienie franka. Zarówno ogólnoświatowa sytuacja gospodarcza, jaki i lokalna (europejska) nie sprzyja deprecjacji CHF. Oprócz wahań na światowym rynku szwajcarska waluta obawia się zmian w prowadzonym przez EBC programie QE, który według powszechnej opinii może zostać wzmocniony, co wpłynie na umocnienie CHF. W takiej sytuacji SBN będzie zmuszony od interwencji. Na ostatniej sesji w tym tygodniu szwajcarska waluta została wyceniona na 3,84 PLN.

CHF/PLN
kurs franka szwajcarskiego, kurs CHF/PLN

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

18.09.2015
Trześniowski