Komentarz walutowy 31.08.2015

Dzisiejsze notowania na rynku walutowym były bardzo zmienne. Wahania na głównej parze walutowej były spowodowane spekulacjami inwestorów. Prawdopodobnie do 17 września nie będą mieć oni pewności, jaka będzie decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych.

 

Przygotowania dolara do piątkowych danych z rynku pracy

 
Para EUR/USD podczas dzisiejszej sesji pod wpływem zarówno spekulacji jak i publikacji makroekonomicznych zaczęła tydzień od wzrostu, dopiero w godzinach przedpołudniowych zeszła w dół w okolice 1,11. Głównie europejskie wskaźniki determinowały wahania na powyższym parytecie. Sprzedaż detaliczna w Niemczech w skali miesiąca wzrosła, natomiast szacunkowe dane dotyczące inflacji HICP dla Strefy Euro nie uległy zmianie. Bardzo bogate kalendarium makroekonomiczne będzie skupiało w najbliższych dniach całą uwagę inwestorów. Piątkowe informacje o sytuacji na amerykańskim rynku pracy będą kluczowe dla Rezerwy Federalnej, która od nich uzależni termin rozpoczęcia zacieśniania polityki monetarnej w USA. Z wypowiedzi wiceprezesa Fedu Stanley’a Fischer’a można wywnioskować, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że pierwsza podwyżka stóp procentowych nastąpi we wrześniu. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,12 EUR.

Zmienne notowania euro, ale cały czas wysoko

 
Wspólna waluta nie odpuszcza złotówce. Po piątkowym spadku pary EUR/PLN do poziomu 4,19 dziś zahaczyła już z powrotem prawie o 4,23. Dobre dane makro zapewne przyczyniły się do wzrostu na tej parze. Euro utrzymuje się na sile po ostatnim osłabieniu dolara. Sytuacja na rynku finansowym spowodowała, że większym zainteresowaniem cieszyła się waluta europejska, niż jak dotychczas dolar. W najbliższym czasie istotne dla tego parytety będzie posiedzenie EBC, na którym Mario Draghi może wspomnieć o ostatnich spadkach na azjatyckiej giełdzie. Poznamy również szereg ważnych danych dla Strefy Euro, m.in. poziom inflacji producenckiej, wysokość sprzedaży detalicznej oraz rewizję PKB. Dla Polski oprócz komunikatu z posiedzenia RPP nie zaplanowano żadnych publikacji makro. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,22 PLN.

Poranek dobry dla PLN, popołudniu rządził dolar

Notowania pary USD/PLN miały dziś zmienny przebieg. Sesja rozpoczęła się od spadku amerykańskiej waluty do wartości 3,73. W godzinach przedpołudniowych nastąpiło wybicie do poziomu 3,77. Zmienność z biegiem tygodnia może być jeszcze większa z racji bardzo dużej ilości publikacji danych makro. Amerykańska waluta podczas dzisiejszej sesji była średnio wyceniona na 3,76 PLN.

Frank szwajcarski nadal drogi

Po piątkowym wystąpieniu szefa SNB Thomasa Jordana polscy kredytobiorcy oczekiwali czegoś więcej niż zapewnień o interwencji na rynku walutowym w razie potrzeby. To już niemal stały element jego wypowiedzi. Zapewniał on również, że już niedługo będą widoczne efekty polityki ujemnych stóp procentowych. Kurs pary CHF/PLN poruszał się dziś w sposób zmienny, blisko zeszłotygodniowych szczytów. Chwilowa zwyżka franka była spowodowana wyższym niż oczekiwano wynikiem indeksu instytutu KOF. Juto poznamy wartość indeksu PMI dla przemysłu w Szwajcarii. Średnia wartość szwajcarskiej waluty wyniosła 3,90 PLN.

31.08.2015
Trześniowski