Komentarz walutowy 22.12.2015

Przedświąteczny wtorek nie był udany dla dolara, który osłabił się wobec wspólnej waluty. Nie może tego natomiast powiedzieć nasz złoty, który systematycznie umacnia się wobec euro, franka i dolara.

Przedświąteczne wahania na głównej parze walutowej

Dynamika wzrostu dolara osłabła. Amerykańskiej walucie daje się we znaki realizacja zysków inwestorów, którzy obrali strategię długich pozycji. Brak ważniejszych wydarzeń w pierwszej części dzisiejszego dnia spowodował, że EUR/USD podeszło pod 1,0950. Przyczyny osłabienia dolara możemy szukać również w dzisiejszej wypowiedzi członka EBC Jensa Weidmanna, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że wzrost gospodarczy w Strefie Euro powinien w sposób widoczny nastąpić już w 2016 roku. Pozycję tej pary mogą zmienić popołudniowe dane z USA. Poznamy finalny poziom PKB oraz ilość sprzedanych domów na rynku wtórnym. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,09 USD.

Złoty nie odpuszcza

Para EUR/PLN zanotowała dziś siódmą z kolei sesję spadkową. Złoty umocnił się wobec wspólnej waluty – korzysta ze spowolnienia w handlu związanego z nadchodzącymi świętami. Również na lokalnym podwórku tematy polityczne wyciszają się. Gdy zbierzemy to wszystko razem zauważymy, że euro na przestrzeni miesiąca osłabiło się wobec złotego o około 12 groszy. W trakcie dzisiejszego handlu na rynku walutowym średnia wartość euro wyniosła 4,23 PLN.

Kontynuacja spadku na USD/PLN

Złoty równie dobrze prezentował się na parze z dolarem. Od zeszłego piątku ten parytet utrzymuje się w tendencji spadkowej. Wczoraj byliśmy jeszcze powyżej 3,92, dziś zbliżyliśmy się do 3.86. Większe zmiany na tej parze nie są spodziewane ze względu na bardzo ograniczoną płynność. Najbliższe dane makroekonomiczne, które mogą wywołać większe wahania, poznamy dopiero w styczniu. Na tę chwilę średnia wartość dolara wyniosła 3,86 PLN.

Na franku szwajcarskim zarysowuje się trend spadkowy

Na parze CHF/PLN mieliśmy dziś kontynuację spadku. Nie był on jednak tak odczuwalny, jak ten poniedziałkowy, ale powoli zarysowuje się trend. Dziś poznaliśmy cząstkowe dane bilansu płatniczego Szwajcarii, na które inwestorzy jednak nie zwrócili uwagi. Grudzień to miesiąc, w którym zdecydowanie bardzo dużo się dzieje na rynku walutowym. Jednak dopiero teraz pewną ulgę zaczynają odczuwać osoby posiadające kredyt w szwajcarskiej walucie.  W najbliższym czasie kurs franka będzie prawdopodobnie poruszał się w wąskim kanale 3,88-3,90 możliwe są jedynie lokalne wybicia. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,91 PLN.

22.12.2015
Trześniowski