Opanowanie rynku wobec wojny handlowej. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 6-10.05.2019.

Tydzień, zaczęty spekulacjami na temat wpływu ogłoszonej 5 maja decyzji Donalda Trumpa o podniesieniu na 25 proc. ceł na amerykański import z Chin, kończy się raczej spokojnie. Na rynku walutowym nie zaobserwowano większej nerwowości, co może wiązać się z przekonaniem, że realne konsekwencje decyzji prezydenta USA jeszcze nie są konkretne, a brak porozumienia tak naprawdę żadnej stronie specjalnie się nie przysłuży. Wygląda na to, że na kurs kluczowych walut większy wpływ niż porozumienie między Chinami a USA, mogą mieć dzisiejsze dane o CPI ze Stanów Zjednoczonych. Do końca tygodnia złotówka pozostała stabilna względem innych walut.

Dane z USA

Z początkiem maja euro zaczęło powoli odrabiać straty w stosunku do dolara, jednak niepewna sytuacja w sprawie amerykańskich ceł pozwoliła złapać dolarowi oddech. Stabilny, choć wysoki poziom liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (z 230 tys.-2.05 na 228 tys.- 9.05) w kontekście spadającej z początkiem maja liczby planowanych zwolnień w amerykańskich przedsiębiorstwach (60,59 – 4.04 na 40 tys. – 2.05), nie wpłynęły w znaczący sposób na kurs dolara względem pozostałych walut, w tym euro. Prognozy KE dla strefy euro zakładają słabsze niż w 2018 roku perspektywy dla rozwoju gospodarki, ale zakładają też wyhamowanie dynamiki PKB w Stanach Zjednoczonych. Wydaje się, że dość powściągliwe oceny KE mogły być zaledwie luźno powiązane z sytuacją na linii USA-Chiny. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,12.

EUR/USD

EUR USD kursy walut ekantor.pl komentarz walutowy kantor internetowy
źródło: Bankier.pl

Polskie PKB bardzo dynamiczne

KE oceniła Polskę jako drugą po Malcie pod względem dynamiki PKB gospodarkę w UE. Nie zmieniło to jednak wartości złotówki względem euro i jak się spodziewano, w czwartek i piątek kurs euro naruszył na krótko barierę 4,30 zł. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,29.

EUR/PLN

EUR PLN kursy walut ekantor.pl komentarz walutowy kantor internetowy
źródło: Bankier.pl

USA podnosi cła

Relacje między USA a Chinami nie zmieniają zasadniczo pozycji złotówki. W przypadku złotego spodziewano się raczej poprawy jego kondycji w kontekście prognozowanego wysokiego wzrostu gospodarczego. Zapoczątkowana końcem kwietnia dobra passa dolara musiała odbić się także na złotówce. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,82.

USD/PLN

USD PLN kursy walut ekantor.pl komentarz walutowy kantor internetowy
źródło: Bankier.pl

Nie ma na co narzekać

W porównaniu z sytuacją z końca marca nadal nie ma powodów do narzekań, bo kurs franka w ostatnim tygodniu tylko na chwilę przekroczył 3,78 zł. Sytuacja w parze walutowej frank – złotówka była w tygodniu stabilna także za sprawą bardzo skąpych informacji ze szwajcarskich rynków. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,77.

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut ekantor.pl komentarz walutowy kantor internetowy
źródło: Bankier.pl

PLN nieco silniejsze

Od pierwszych godzin Early Day Bank Holiday kurs funta wobec dolara tak samo jak funta wobec złotówki spada. Piątkowa publikacja danych dotyczących PKB i bilansu handlu zagranicznego z Wielkiej Brytanii nie stała się dla funta silnym impulsem i do piątkowego południa jego kurs wobec złotówki nie spadł poniżej bariery 4,97 i tyle własnie wynosi dzisiejszy kurs GBP/PLN.

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut ekantor.pl komentarz walutowy kantor internetowy
źródło: Bankier.pl
10.05.2019
Ekantor.pl