W oczekiwaniu na pozytywne zamknięcie. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 16-20.12.2019

Wraz ze zbliżającym się końcem roku porządki obserwujemy w bankach centralnych. Niektóre jak Norges Bank czy Bank Anglii główną stopę procentową utrzymują, inne jak najstarszy bank centralny na świecie – Riksbank, decydują się na delikatne wzrosty.

W Polsce GUS publikuje dane, z których wynika, że w sektorze dużych przedsiębiorstw w końcu przybywa etatów i jest to pierwsza od trzech miesięcy tak pozytywna informacja w tym temacie. Całkiem nieźle wyglądają też wyniki sprzedaży detalicznej. Dobre informacje płyną także z niemieckiego instytutu Ifo, według którego widoczna jest poprawa klimatu gospodarczego u naszych zachodnich sąsiadów.

Tymczasem Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową, mimo sprzeciwu dwóch z dziewięciu członków BoE. W opublikowanym we czwartek komunikacie czytamy o spodziewanej poprawie nastrojów gospodarstw domowych. Mimo sprzyjających funtowi wyników wyborów, już widać, że obawy o twardy Brexit powracają i funt te obawy odczuwa.

Delikatne przepychanki

PMI dla przemysłu w Strefie Euro nadal pozostaje co najmniej mało satysfakcjonujące, nieco lepiej wygląda PMI dla usług, ale to nadal nie pozwala euro na powrót do pozycji jaką względem dolara miało jeszcze w wakacje. Nawet głosowanie impeachmentu nie wywarło wielkiego wpływu na parę EUR/USD i dziś średni kurs wynosi 1,11.

EUR/USD

EUR USD -kursy walut - komentarz walutowy - kantor internetowy - wymiana walut online - ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Stabilna złotówka

Chociaż cena euro nie jest najniższa, nie pozostawia jednak pola do obaw pod koniec roku. Dane z produkcji przemysłowej oraz sytuacja geopolityczna sprawiają, że o kondycję złotówki nie trzeba się obecnie specjalnie obawiać. Dziś kurs w parze EUR/PLN kształtuje się na poziomie 4,25.

EUR/PLN

EUR PLN - kursy walut - komentarz walutowy - kantor internetowy - wymiana walut online - ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Niewiele nowego w parze USD/PLN

Mimo braku jasności co do umowy handlowej między USA a Chinami oraz przeciągających się od miesięcy twierdzeń o gotowości do podpisania umowy wstępnej, dolar nadal potrafi zdołować złotówkę. W tym tygodniu jednak nie ma się na co skarżyć, bo dziś w kurs w parze USD/PLN wyniósł 3,83.

USD/PLN

USD PLN - kursy walut - komentarz walutowy - kantor internetowy - wymiana walut online - ekantor pl l
źródło: Bankier.pl

Spokojny koniec roku

Niewielkie ruchy w parze CHF/PLN. Co prawda frank nieco podrożał, jednak daleko jeszcze do sytuacji z końca września i kursu na poziomie 4 zł. Dziś kurs CHF/PLN wyniósł 3,91.

CHF/PLN

CHF PLN -kursy walut - komentarz walutowy - kantor internetowy - wymiana walut online - ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Z deszczu pod rynnę?

W porównaniu do kursu z połowy grudnia, dziś można spokojnie powiedzieć, że funt znacznie potaniał. Co prawda od wyborów nie upłynęło wiele czasu, jednak powracające ryzyko twardego Brexitu znacznie osłabia brytyjską walutę. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,99.

GBP/PLN

GBP PLN - kursy walut - komentarz walutowy - kantor internetowy - wymiana walut online - ekantor pl
źródło: Bankier.pl
20.12.2019
Ekantor.pl