Ostrożny optymizm. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 13-17.01.2020

Prezydent Trump podpisał z wicepremierem Chin pierwszą część porozumienia handlowego, które obniża część amerykańskich ceł w zamian za zwiększenie importu amerykańskich towarów do Chin.

Potwierdziły się szacunki GUS na temat inflacji w Polsce, która w ujęciu rocznym wzrosła o 3,4%, co oznacza, że w 2019 roku ceny rosły najmocniej od około siedmiu lat. Żywność podrożała o około 7,5%, rekordy wzrostów cen sięgają ponad 32% (rdr) jak w przypadku cen wywozu śmieci, ale widoczne wzrosty widać także w cenach usług.

Wg agencji Bloomerg liczba rejestracji nowych samochodów w UE wzrosła w grudniu aż o 21%, co z kolei o ponad 1% zwiększyło całą roczną sprzedaż pojazdów. Na wzrost miały wpływ surowsze normy spalin oraz skuteczniejsze zachęty dla klientów.

W Wielkiej Brytanii spadła inflacja konsumencka, a dane o PKB sprawiły, że powróciła dyskusja na temat redukcji stóp procentowych. Tymczasem premier Johnson zaproponował uczczenie wyjścia z UE uderzeniami w dzwony Big Bena. Ostatecznie propozycja została jednak odrzucona przez Izbę Gmin jako za droga.

Dolar ma się dobrze

Kondycję dolara poprawiają m.in. świetne wyniki sprzedaży detalicznej i spadek liczby zasiłków dla bezrobotnych mimo niskiej inflacji producenckiej. Stosunkowo niewielki wpływ na dolara miało zamknięcie pierwszej fazy porozumień handlowych między USA a Chinami. Zaś na euro nie wpłynęły specjalnie informacje z grudniowego posiedzenia ECB, w którym zaleca się czujność w ocenie środków stymulowania monetarnego. Dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,11.

EUR/USD

EUR USD - kursy walut_komenetarz walutowy_wymiana walut online_kantor internetowy_ekantor.pl
źródło: bankier.pl

Systematyczne poprawki

Mocnemu od początku roku złotemu pomaga niezła kondycja euro, a także spokój w parze EUR/USD i stabilna inflacja bazowa w strefie euro. To pozwala na niezłe zamknięcie tygodnia i kurs EUR/PLN na poziomie 4,23.

EUR/PLN

EUR PLN - kursy walut_komenetarz walutowy_wymiana walut online_kantor internetowy_ekantor.pl
źródło: bankier.pl

„Na zielono”

W kontekście podpisania pierwszej części porozumienia handlowego między USA a Chinami, dobrych danych makro z amerykańskiej gospodarki oraz indeksu Fed z Filadelfii dolar ma się dobrze. Tydzień nie przyniósł większych zaskoczeń w parze USD/PLN i dziś średni kurs wyniósł 3,81.

USD/PLN

USD PLN - kursy walut_komenetarz walutowy_wymiana walut online_kantor internetowy_ekantor.pl
źródło: bankier.pl

Mocny frank

Kurs EUR/CHF w tym tygodniu osiągnął najniższą wartość od 2017 roku. Efektem silnego umocnienia się szwajcarskiej waluty wobec euro i dolara jest też jej umocnienie się wobec złotówki. I to wszystko w kontekście dobrej kondycji polskiej waluty. Tydzień kończy się kursem CHF/PLN na poziomie 3,94.

CHF/PLN

CHF PLN - kursy walut_komenetarz walutowy_wymiana walut online_kantor internetowy_ekantor.pl
źródło: bankier.pl

Ucieczka od 5 zł

Bardziej dane makro niż zbliżający się Brexit mają wpływ na funta, a niski poziom inflacji bazowej pozwala realnie myśleć o obniżce stóp procentowych. Opublikowane w tym tygodniu dane nieco osłabiły funta w stosunku do głównych walut oraz złotówki. Wycena brytyjskiej waluty spadła poniżej 5 zł, a dziś średni kurs GBP/PLN wynosi 4,97.

GBP/PLN

GBP PLN - kursy walut_komenetarz walutowy_wymiana walut online_internetowy kantor ekantor pl
źródło: Bankier.pl
17.01.2020
Ekantor.pl