Niechęć do ryzyka ważna dla walut. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 23-27.10.2023

Europejski Bank Centralny przerwał serię podwyżek, amerykańska gospodarka przyspiesza, a w Polsce niepewność w związku z przyszłym rządem.

Niepewność spowodowana możliwym opóźnieniem w realizowaniu obietnic przedwyborczych została zauważona przez inwestorów. Spowodowało to zadyszkę złotego i jego osłabienie. Poza tym jeszcze przed utworzeniem nowego rządu na pewno będzie nerwowo i to może mieć wpływ na polską walutę.

Pierwszy raz od lipca ECB nie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. Nadal przewiduje się, że inflacja zbyt długo będzie za wysoka, a wewnętrzna presja cenowa pozostaje silna – czytamy w październikowym komunikacie ECB.
Drugą ważną informacją, która rzutuje na cenę dolara przede wszystkim jest ta o dobrej kondycji amerykańskiej gospodarki. Biuro Analiz Ekonomicznych informuje o tym, że w trzecim kwartale 2023 roku produkt krajowy brutto (wyrównany sezonowo) USA wzrasta o 4,9% w ujęciu annualizowanym. Dobre nastroje popsuły nieco informacje o nowo zarejestrowanych bezrobotnych za oceanem. Ich liczba wzrosła z 200 do 210 tys.

W minionym tygodniu dowiedzieliśmy się też o jakie są wstępne wyniki aktywności sektorów usługowego i przemysłowego. W poszczególnych krajach Starego Kontynentu tendencja wygląda tak, że w usługach jest lepiej niż w przemyśle. Widać to także po PMI dla Strefy Euro, gdzie w usługach notujemy spadek do 47,8 zaś w przemyśle do zaledwie 43 pkt. Lepiej niż w Europie aktywność obu sektorów wygląda w USA. Tu PMI dla usług wzrasta do 50,9, zaś dla przemysłu z 49,8 na 50 pkt.

Stabilnie po dwóch ważnych wydarzeniach

Eurodolar odnotował dobre informacje płynące z amerykańskiej gospodarki. Nie bez echa w tej parze przeszło też posiedzenie ECB. W efekcie tylko we wtorek eurodolar odnotował lekki ruch w górę.
Dziś eurodolar wraca do średniego kursu na poziomie 1,05.

EUR/USD

eur-usd-ekantor
źródło: Bankier.pl

Nie mogło być zbyt pięknie

W tydzień weszliśmy z kursem euro na poziomie 4,45. Nie udało się go jednak długo utrzymać, maksimum osiągnęliśmy we środę. We czwartek cena euro ponownie spadła. Jednak już w przedostatni tydzień października w parze EUR/PLN kurs zamyka się na średnim poziomie 4,45.

EUR/PLN

eur-pln-ekantor
źródło: Bankier.pl

Kluczowe spadki już za nami?

Na początku października cena dolara osiągnęła absolutne szczyty, sięgając kursu na średnim poziomie 4,41. Później było oczekiwanie na wybory i ich wynik, który zdecydowanie przekonał inwestorów, że złoty może być silny. W mijającym tygodniu od wtorku (średni kurs na poziomie 4,16) cena amerykańskiej waluty zaczęła rosnąć, by we czwartek rano osiągnąć średni kurs na poziomie 4,25. Dziś kurs to 4,22.

USD/PLN

usd-pln-ekantor
źródło: Bankier.pl

Frank prze do góry

4,68 to kurs z jakim startowaliśmy w parze CHF/PLN we wtorek 24 października. Przewidywalne informacje z Polski i brak argumentów po stronie złotówki, sprawiają, że polska waluta nie ma możliwości powrotu do kursu z okresu tuż po ogłoszeniu prawdopodobnych wyników wyborów w Polsce. Tydzień w parze CHF/PLN kończymy płacąc za jednego franka średnio 4,68 złotego.

CHF/PLN

chf-pln-ekantor
źródło: Bankier.pl

Płasko mimo ważnych danych

Wstępne wyniki aktywności sektora usług w Wielkiej Brytanii minimalnie spadają, ale nadal są na tyle blisko granicznej wartości 50 pkt., że mogą robić wrażenie. Lepiej wygląda sytuacja PMI w przemyśle, któremu na Wyspach powodzi się coraz lepiej. Aktywność sektora przemysłowego powróciła do sytuacji z lipca 2023 roku. Dobre wiadomości z Wysp nie spowodowały jednak osłabienia złotówki. Dziś kończymy średnim kursem w parze GBP/PLN na poziomie 5,11

GBP/PLN

gbp-pln-ekantor
źródło: Bankier.pl
27.10.2023
Ekantor.pl