Miejscowe przejaśnienia. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 12-16.02.2024

Inflacja CPI w styczniu w Polsce spadła, PKB wypadł lepiej niż się spodziewano, a złoty osłabł. Jak siła pozostałych walut w połowie lutego?

Kwartalna dynamika Produktu Krajowego Brutto wygląda w Polsce znacznie lepiej niż się spodziewano. W czwartym kwartale ubiegłego roku PKB był realnie o 1% wyższy niż rok wcześniej. Czy faktycznie kwartalna dynamika okaże się zbieżna z prognozami dowiemy się pod koniec miesiąca.
W minionym miesiącu indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych był o 3,9% wyższy w porównaniu do stycznia 2023 roku. To najniższy poziom od trzech lat! Ale nie warto za bardzo się cieszyć, bo przecież w kwietniu kończy się zerowy VAT, zaś w połowie roku „odtajać” mają ceny energii. W drugiej połowie roku jest wielce prawdopodobne wygaszenie wszystkich tarcz antyinflacyjnych. To te elementy mają potężny wpływ na inflację CPI. A na spadające ceny w sklepach przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

Wyraźnie poprawia się klimat w niemieckiej gospodarce. Świadczyć o tym może m.in. fakt, że lepsze nastroje panują wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w kontekście sytuacji gospodarczej w Niemczech. Sytuacja jest co prawda o 10 pkt. gorsza od tej, z którą mieliśmy o czynienia w lutym 2023 roku (28,1), ale jest najlepsza od ostatnich 11 miesięcy.

Gorzej wygląda styczniowy odczyt inflacji CPI za oceanem. Rynek wypatrywał już daty wiosennych cięć stóp procentowych tymczasem w grudniu inflacja CPI w USA obniżyła się do 3,1%. Blisko celu, ale jednak wyżej od rynkowego konsensusu.

Falowanie

Eurodolar nie bardzo ma się czym obecnie przejmować, dlatego dryfuje. Na jego cenę wpływ mają nie tylko wydarzenia międzynarodowe, ale również czynniki wewnętrzne. I tu kluczowe będzie np. nie obniżanie się inflacji konsumenckiej. W piątek 16 lutego 2024 roku wczesnym popołudniem średnio kurs w parze EUR/USD to 1,07.

EUR/USD

źródło: Bankier.pl

Wtorkowa krótka zapaść

W mijającym tygodniu para euro ze złotówką poruszała się w wąskim paśmie czterech groszy pomiędzy ceną 4,3 a 4,34. Znaczące tąpnięcie ceny euro odnotowaliśmy tylko we wtorek. Do końca tygodnia natomiast cena europejskiej waluty stabilizowała się na poziomie 4,33 złotego. Dzień w parze EUR/PLN wieńczymy średnim kursem na poziomie 4,32.

EUR/PLN

źródło: Bankier.pl

Dolar 40 groszy tańszy niż ubiegłej zimy

Cena dolara wraca do 4 złotych po dość tanim początku tygodnia. Najdrożej było we środę, kiedy średni kurs kształtował się na poziomie 4,06 zł. Na koniec tygodnia dolar został lekko „uspokojony”. W połowie lutego ubiegłego roku za dolara płaciliśmy aż 4,46 złotego. Piątek 16 lutego 2024 w parze USD/PLN kończymy na średnim poziomie 4,01 złotych za jednego dolara.

USD/PLN

źródło: Bankier.pl

Delikatnie taniej niż w minionym tygodniu

We wtorek 13 lutego frank zanurkował do poziomu 4,55 złotego – taki kurs widzieliśmy ostatnio w połowie grudnia 2023 roku. W ciągu tygodnia sytuacja jednak się ustabilizowała i dziś 16 lutego wczesnym popołudniem średni kurs w parze CHF/PLN „zaparkował” na poziomie 4,56.

CHF/PLN

źródło: Bankier.pl

Na chwilę się wymknął

Początkiem tygodnia wszystko wskazywało na to, że będziemy się przesuwać z kursem wyspiarskiej waluty w dół i zbliżymy się do ceny 5 złotych za jednego funta. Już we wtorek prognozy takie przestały mieć pokrycie, bo na chwilę, ale jednak cena brytyjskiej waluty przekroczyła granicę 5,1. Piątkowe popołudnie zamykamy płacąc za jednego funta średnio 5,05 złotego.

GBP/PLN

źródło: Bankier.pl
16.02.2024
Ekantor.pl