Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 08-12.08.2016

Miniony tydzień był wyjątkowo skromy w kwestii publikacji. Dodatkowo wakacyjne nastroje wśród inwestorów nie sprzyjały wahaniom, wobec czego waluty podążały utartym wcześniej szlakiem. Dopiero piątek przyniósł dane, mogące wpłynąć na kursy walut.

 

Dobre dane z Niemiec

Dzisiejsze dane ze Strefy Euro okazały się być zgodne z oczekiwaniami inwestorów. Mocno na plus zaskoczyły natomiast odczyty niemieckiego PKB, które w ujęciu rok do roku wyniosły 3,1% przy wcześniejszych prognozach 1,5%. Takie informacje ustabilizowały pozycję euro względem dolara, który we wtorek zaczął tracić na wartości. Przyczyny słabnącej popularności USD należy się dopatrywać przede wszystkim w niezdecydowaniu Fed odnośnie podwyżki stóp procentowych. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,11 USD.
EUR/USD

EUR,USD, euro, dolar, kurs euro, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Wyhamowanie aprecjacji PLN

Miniony tydzień był dla złotówki czasem unormowania kursu. Brak znaczących impulsów, mogących wesprzeć euro pozwoliły PLN wykorzystać sytuację wytworzoną po ogłoszeniu nowego projektu dotyczącego ustawy frankowej. Dziś jednak polska waluta będzie musiała zmierzyć się ze słabszymi od oczekiwań odczytami PKB, które mogą wyhamować jej aprecjację, jednak nie powinny skutkować nagłą wyprzedażą złotówki. Dodatkowo mieszane odczyty ze Strefy Euro sprawiły, że średnia wartość EUR wyniosła dziś 4,26 PLN.
EUR/PLN

EUR,PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Problemy dolara

Mimo, że dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się korzystne, to nie zdołały one długo utrzymać optymizmu inwestorów. Brak wyraźnych kroków w stronę podwyżek stóp procentowych przez Fed zaczął osłabiać amerykańską walutę. Dodatkowo dzisiejsze odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej oraz inflacji producenckiej w USA okazały się słabsze od prognozowanych, co może stać się kolejnym czynnikiem przemawiającym przeciwko dolarowi, którego średnia wartość wyniosła dziś 3,80 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Echo ustawy

Do środy złotówka korzystała z pozytywnej reakcji inwestorów na propozycję pomocy dla osób posiadających kredyty we frankach, jednak mimo to nie zdołała ona pokonać granicy 3,90. W połowie tygodnia nastąpiła korekta tej tendencji. Dzisiejsze dane dotyczące kondycji polskiej gospodarki nie są co prawda zachwycające, jednak nie powinny one wywołać natychmiastowej wyprzedaży złotówki. Średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła więc dziś 3,91 PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank szwajcarski, złoty, kurs franka
Źródło: biznes.pl

Funt coraz słabszy

Ostatnich kilka dni mocno nadwyrężyło brytyjską walutę, co było skutkiem decyzji Banku Anglii odnośnie obniżenia stóp procentowych do poziomu 0,25%. Perspektywa dalszego luzowania polityki pieniężnej sprawiła, że inwestorzy zaczęli wyprzedawać funta, który w tym tygodniu spadł poniżej 5,00. Taka reakcja rynku była jednak do przewidzenia, a BoE ma nadzieję, że deprecjacja waluty pozwoli zniwelować skutki Brexitu. Średnia wartość funta osiągnęła dziś 4,93 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty, kurs funta
Źródło: biznes.pl
12.08.2016
Katarzyna Orawczak