Komentarz walutowy 12.10.2016

Brexit nie pozwala o sobie zapomnieć, jednak dziś niepokoje z nim związane nieco się wyciszyły, a to za sprawą nadziei na reakcję ze strony brytyjskiego parlamentu. Pozwoliło to na odreagowanie funta. W tym samym czasie, pod wpływem oczekiwań wobec dalszej polityki Fed, umacnia się dolar.

 

Niewzruszony

Patrząc na zachowanie dolara w ostatnich dniach, można odnieść wrażenie, że rynek nie spodziewa się niespodzianek w kwestii grudniowej decyzji Fed. Pod kątem ewentualnego zacieśniania polityki monetarnej będzie analizowany – opublikowany dziś wieczorem – protokół z posiedzenia FOMC, czyli tzw. minutes. Uwaga inwestorów skierowana będzie przede wszystkim na proporcji zwolenników do przeciwników podwyżek stóp procentowych w USA. W takiej atmosferze średni kurs euro wyniósł dziś 1,10 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro odbija w górę

Euro wykonało dziś kolejny skok na wykresie w parze ze złotym, czemu sprzyjały wyraźnie lepsze od oczekiwań odczyty dotyczące produkcji przemysłowej w Strefie Euro. Rynek spodziewał się wyniku na poziomie 1,2%, a ostatecznie wyniósł on 1,6%. Przedstawione dziś krajowe wskaźniki inflacji bazowej nie przyszły z odsieczą, znajdującego się pod presją złotego, w związku z czym średnia wartość euro wyniosła dziś 4,29 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Presja na złotym

Siła dolara odzwierciedliła się dziś także, w pogłębiającym się dystansie względem polskiej waluty, co świadczy o tym, że rynek pozostaje pod silnym wpływem oczekiwań wobec decyzji Fed. Z kolei zbliżające się wielkimi krokami wybory prezydenckie w USA, które zaplanowane są na 8 listopada, przyjmowane są przez rynek ze spokojem. Druga debata na linii Clinton-Trump nie przechyliła szali na żadną ze stron, jeżeli jednak poparcie dla Donalda Trumpa zacznie rosnąć, to można się spodziewać, że osłabienie ryzykownych walut będzie jeszcze bardziej zauważalne. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,89 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Trudności w parze z frankiem

Złoty traci również względem franka szwajcarskiego, uchodzącego za tzw. bezpieczną walutę. Opublikowane dziś przez NBP wskaźniki inflacji bazowej wypadły poniżej oczekiwań rynku w związku z czym nie mogły być one wsparciem dla zagrożonej pozycji złotego. Relacja formująca się dziś pomiędzy złotym i frankiem dyktowana jest przede wszystkim globalnymi nastrojami. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,94 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Wsparcie dla funta

Wyraźne odbicie zostało odnotowane dziś przez funta, dla którego wsparciem okazała się informacja o tym, że brytyjski parlament przyjrzy się strategii prowadzenia negocjacji związanych z wyjściem tego kraju z UE. Wyciszyło to nieco obawy o tzw. twardy Brexit, które towarzyszyły inwestorom od początku tygodnia. Według zapowiedzi Theresy May oficjalnie proces związany z art. 50 Traktatu Lizbońskiego rozpocznie się nie później niż pod koniec marca 2017 roku. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,75 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
12.10.2016
Katarzyna Orawczak