Jesień złotego (komentarz walutowy 01.12.2016)

Listopad przyniósł korzystny wiatr dla dolara, natomiast nad polską walutą zebrały się czarne chmury. Nowy miesiąc rozpoczął się od publikacji informacji na temat produkcji przemysłowej w Polsce, Europie i USA. Wśród inwestorów pojawia się jednak pytanie czy kolejne silne dane ze Stanów Zjednoczonych są jeszcze w stanie nadać rozpędu dolarowi.

 

Dobre informacje ze Strefy Euro
Wczorajsze informacje zza oceanu wywołały ożywienie dolara, jednak reakcja ta nie była trwała. Sytuacja została wykorzystana przez euro, które dziś otrzymało wsparcie ze strony gospodarki. Indeks PMI okazał się zgodny z oczekiwaniami. Pozytywnie zaskoczyły natomiast dane o stopie bezrobocia, które przy prognozach 10,0% wykazały wartość 9,8%. Po południu opublikowane zostaną odczyty z USA, ale ich wpływ na kurs głównej pary walutowej może być ograniczony wyczekiwaniami na jutrzejsze informacje o sytuacji na rynku pracy. Dziś średni kurs EUR wyniósł 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty bez sił

Mimo, że ze strony polskiej gospodarki pojawiły się dziś pokrzepiające informacje, to nie udało się powstrzymać wspólnej waluty od dalszego umacniania pozycji. Euro odnotowało silny ruch w kierunku północy wykresu. Wiadomość o wskaźniku PMI dla przemysłu w Polsce, który wyniósł 51,9 przy oczekiwaniach 50,8 nie znalazła odzwierciedlenia w notowaniach tej pary. Na tym jednak nie kończy się tydzień dla złotego, ponieważ jutro agencja S&P zaktualizuje ocenę ratingu kraju. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,46 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar nie powiedział ostatniego słowa

W trudnej sytuacji znalazł się złoty w parze z amerykańską walutą, która po wczorajszym wzroście utrzymuje silną pozycję. Dane z polski nie zdołały obronić polskiej waluty. Z tej perspektywy kolejne odczyty z USA mogą okazać się niemałym wyzwaniem, tym bardziej, że przedstawiony wczoraj raport ADP mógł rozbudzić apetyt wobec jutrzejszych, oficjalnych informacji o sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Dziś średni kurs dolara osiągnął poziom 4,20 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Mocny frank

Z niepokojem na dzisiejszy wykres pary CHF/PLN mogą spoglądać polscy kredytobiorcy. Frank szwajcarski odnotował gwałtowny wzrost i z poziomu 4,12 zdołał dziś w kulminacyjnym momencie sięgnąć do pozycji 4,15. Za atrakcyjnością szwajcarskiej waluty mogą stać nie tylko globalne nastroje panujące na rynku, ale również mocne odczyty z tego kraju. Zarówno sprzedaż detaliczna, jak i indeks PMI dla przemysłu dały CHF powody do aprecjacji, a średnia wartość tej waluty wyniosła dziś 4,14 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Zły dzień dla PLN

Chociaż dzisiejsze dane z Wielkiej Brytanii nie powinny wywoływać euforii, to funt kontynuuje tendencję wzrostową w parze z polskim pieniądzem. Jeszcze nie tak dawno brytyjska waluta musiała zmagać się z obawami o konsekwencje czerwcowej decyzji. Dziś, patrząc na wykres, wydaje się że rynek o nich zapomniał. Natomiast słabość złotego w tej parze wynika przede wszystkim z niesprzyjającej walutom rynków wschodzących ogólnoświatowej atmosferze. Dziś średni kurs funta wyniósł 5,33 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt. złoty
Źródło: bankier.pl
01.12.2016
Katarzyna Orawczak