W tle Trump oraz Yellen (komentarz walutowy 22.03.2017)

Dzisiejsza sesja przyniosła nieznaczne odreagowanie spadków dolara. Mimo to amerykańska waluta wciąż pozostaje relatywnie słaba. Stracił również złoty, który w ostatnich dniach skorzystał na zwiększonym apetycie na ryzyko.

 

Czekając na czwartek

Kurs EUR/USD oddalał się dziś od szczytu powyżej 1,08. Dla inwestorów znaczenie w najbliższym czasie będą mieć nie tylko sygnały wysyłane ze strony przedstawicieli Rezerwy Federalnej i ECB. Uwagę skupi również głosowanie w USA dotyczące ustawy, mającej zastąpić Obamacare. Niewykluczone bowiem, że część członków Partii Republikańskiej sprzeciwi się zmianom. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,07 USD.
EUR/USD

EUR,USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro w górę

Słabszy jest dziś złoty w parze z euro, co wynika z faktu, że polska waluta korzystała w ostatnim czasie ze zwiększonego apetytu na ryzyko po uspokojeniu emocji związanych z wyborami we Francji.  W trakcie dzisiejszej sesji ze Strefy Euro napłynęły jedynie dane dotyczące salda rachunku bieżącego za styczeń. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,28 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar się wspina

Dziś konsekwentnie w kierunku północy w parze ze złotym podążał dolar. Dla tej waluty ważna może okazać się jutrzejsza sesja. Inwestorzy zwrócą uwagę na słowa prezes Fed Janet Yellen, jak i głosowanie w sprawie ustawy mającej zastąpić Obamacare. Po południu rynek zapoznał się jeszcze z danymi dotyczącymi sprzedaży nieruchomości w USA, które w lutym wykazały wartość 5,48 mln. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,96.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Koniunktura w Polsce

Silniejszy jest dziś również frank, który ponownie zbliżył się do psychologicznej bariery 4,00 PLN. W dzisiejszym kalendarzu makro pojawiły się co prawda dane z Polski, jednak odczyty te nie wywołują emocji na rynku. Lepiej zaprezentowały się wskaźniki koniunktury gospodarczej, natomiast spadło zaufanie konsumentów. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,00 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt silniejszy

Funtowi udało się dziś utrzymać wczorajszy wzrost notowań. W Wielkiej Brytanii jednak powraca temat szkockiego referendum niepodległościowego. Wczoraj z Wysp napłynęło kilka danych w tym dotyczące inflacji bazowej. Jej wzrost mógł nieco podsycić oczekiwania rynku, co do kierunku działań BoE. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,93.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
22.03.2017
Katarzyna Orawczak