Plany Fed i ECB. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 10-14.07.2017)

Tydzień obfitował w emocje związane z działaniami banków centralnych. Wydarzeniem tygodnia był raport o polityce monetarnej Fed zaprezentowany przez Janet Yellen. Nie zabrakło również doniesień na temat planów ECB.

 

Nastroje wokół banków

Tydzień rozpoczął się spokojnie. Skromny kalendarz danych sprawił, że kurs EUR/USD nie był skłonny do większych wahań. Te jednak pojawiły się w kolejnych dniach. Tuż przed środowym wystąpieniem prezes Fed – Janet Yellen – dolar zaczął tracić na wartości, co miało również związek z “gołębimi” komunikatami płynącymi z ust innych członków Rezerwy Federalnej, a także trwającą aferą wokół wyborów prezydenckich w USA. Ruch ten w kolejnych dniach został skorygowany, jednak w czwartek nie bez reakcji pozostały doniesienia związane z ECB. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,14 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dane oraz doniesienia

Europejski kalendarz makro prezentował się skromnie, jednak dane które już się pojawiały, były kolejnym świadectwem dobrej kondycji gospodarczej Eurolandu. Wyżej niż się spodziewano zaprezentował się w poniedziałek indeks Sentix- choć względem poprzedniego miesiąca odnotowany został spadek. Zaskoczeniem były odczyty produkcji przemysłowej. Pojawiły się też – zgodne z rynkowym konsensusem – dane o inflacji CPI Niemiec. Więcej emocji wywołały doniesienia o tym, że ECB we wrześniu miałby poinformować o wycofywaniu się z programu QE. W takiej atmosferze złoty zdołał umocnić jednak swoją pozycję i dziś średni kurs euro wyniósł 4,21 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Słowa J.Yellen nie wniosły nic nowego

Po kilku wahaniach w parze USD/PLN złoty kończy tydzień poniżej bariery, którą stanowi wartość 3,70. Środowe i czwartkowe wystąpienie szefowej Fed Janet Yellen nie wprowadziło na rynek elementu zaskoczenia, ani też nie zwiększyło oczekiwań na kolejną podwyżkę w tym roku, co ograniczyło wzrosty dolarowi. Pod względem publikacji – kalendarz wypełniony był informacjami z USA. Obok wystąpień uwagę skupiały dzisiejsze dane. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,69 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Krajowe dane

Tydzień w Polsce rozpoczął się raportem o inflacji. Następnie GUS zaprezentował finalne wskaźniki inflacji CPI. Dynamika wyhamowała, co było zgodne z prognozami rynku. W środę inwestorzy poznali dane inflacji bazowej- w tym przypadku również nie było zaskoczenia. Wykres CHF/PLN w tym czasie powędrował w kierunku południa. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,81 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Niewielka ilość informacji

Funt wciąż pozostaje walutą relatywnie słabą, choć pod koniec tygodnia można było obserwować próbę umocnienia. W kalendarzu danych jedyne pozycje przedstawione zostały w środę i dotyczyły one sytuacji na brytyjskim rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła, podobnie jak ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W górę powędrowały natomiast średnie tygodniowe wynagrodzenie bez uwzględnienia bonusów. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,79 PLN.
GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
14.07.2017
Katarzyna Orawczak