Euro zyskuje. Komentarz walutowy 10.10.2017

Chociaż w kalendarium nie znalazło się zbyt wiele informacji, to można było dostrzec spadek atrakcyjności dolara. Wynika to m.in. z uspokojenia emocji po europejskiej stronie.

 

Sytuacja geopolityczna na pierwszym planie

Na początku nowego tygodnia to głównie sytuacja geopolityczna na świecie odpowiedzialna jest za kształtowanie rynkowych nastrojów, ponieważ kalendarz danych prezentuje się dość ubogo. Uwagę w tym czasie przykuwały przede wszystkim wydarzenia w Hiszpanii, Korei Północnej oraz zaostrzenie dialogu pomiędzy USA i Turcją. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Niepodległość Katalonii

Atmosfera panująca na rynku pozwala dać nieco wytchnienia złotemu. Kurs EUR/PLN schodzi poniżej 4,30. Nie oznacza to jednak, że emocje jeszcze dziś nie powrócą, choć wydaje się, że kwestia niepodległości Katalonii oddala się, a to uspokaja rynek. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,29 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Czekając na podwyżkę

Dolar osuwa się dziś na wykresie ze złotym, nie oznacza to jednak, że rynek odwraca się od tej waluty. Wciąż posiada on silne zaplecze w postaci możliwych decyzji Fed. Inwestorzy spodziewają się, że w trakcie grudniowego posiedzenia, dojdzie do trzeciej podwyżki stóp procentowych. Dziś po południu inwestorzy poznają jeszcze stanowisko szefa Fed z Minneapolis. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,64 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank słabszy

Kolejny dzień bez krajowych danych, a złoty pozostaje pod wpływem nastrojów panujących na szerokim rynku. Dziś natomiast mogliśmy zapoznać się z danymi o sytuacji na szwajcarskim rynku pracy. Odczyty wypadły nieco powyżej prognoz. Złoty w parze z frankiem jest dziś silniejszy. Średnia wartość kursu CHF/PLN wyniosła dziś 3,73 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt stabilniej

Ustabilizowała się dziś pozycja funta. W zeszłym tygodniu stracił on w związku z doniesieniami na temat przyszłości Theresy May na stanowisku premier. Doniesienia te okazały się jednak być nad wyraz. Dziś poznaliśmy natomiast dane z Wielkiej Brytanii. Wyniki produkcji przemysłowej, w mniejszym lub większym stopniu, zaprezentowały się powyżej prognoz. Rozczarowanie mógł przynieść bilans handlu zagranicznego. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,80.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
10.10.2017
Katarzyna Orawczak