Powrót do danych. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 16-20.04.2018

W ostatnich dniach można było zaobserwować uspokojenie emocji związanych z napięciami geopolitycznymi, mimo że przed końcem ubiegłego tygodnia media informowały o ataku przeprowadzonym przez USA w Syrii. Rynek skupił się więc na danych oraz na tym, co do powiedzenia mają przedstawiciele banków centralnych.

 

Banki na uwadze

Tydzień rozpoczął się silniejszą pozycją euro w głównej parze walutowej. W kolejnych dniach, kiedy obawy o eskalację konfliktu zbrojnego zaczęły się wyciszać, inwestorzy skierowali swoją uwagę na dane oraz słowa bankierów. Wciąż bowiem tematem otwartym dla rynku jest kwestia czterech podwyżek stóp procentowych przez Fed. Z drugiej strony rynek zaczyna się już zastanawiać jak w trakcie nadchodzącego posiedzenia zachowa się ECB, a dokładniej – prezes Mario Draghi. W takiej atmosferze średni kurs EUR/USD osiągnął dziś wartość 1,22.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty jeszcze ma się dobrze

Silna pozostawała polska waluta w parze z euro. Przyczyną takiego stanu rzeczy jeszcze przede wszystkim sytuacja na szerokim rynku i wciąż małe zaufanie do dolara. Choć niewątpliwe zeszłotygodniowa decyzja agencji S&P w sprawie podwyższenia perspektywy ratingu – dała dodatkowe wsparcie złotemu. Euro natomiast zmaga się ze słabszymi danymi. Mogą rzutować one na postawę Europejskiego Banku Centralnego, który podczas najbliższego posiedzenia może okazać się mało „jastrzębie”. Dziś średnia złoty nieco stracił za sprawą poprawy nastrojów wokół USD, a średnia wartość euro wyniosła 4,17 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wokół USD spokojniej

W piątek dolar zdołał wrócić do wartości z końca ubiegłego tygodnia. Pozycja amerykańskiej waluty początkowo osłabiona była wydarzeniami w Syrii. Uwagę rynku zwrócił również tweet Donalda Trumpa, w którym zarzucił Chinom i Rosji osłabianie walut – choć wpis nie wywołał znaczącej reakcji na wykresie. W kolejnych dniach, gdy emocje zaczęły się uspokajać, inwestorzy powrócili do śledzenia danych. Wśród nich znalazły się wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcja przemysłowa. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,39 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank słaby

Walutą, która silnie przykuwała uwagę inwestorów w tym tygodniu był frank. CHF/PLN osłabił się do wartości z 2014 roku, na co wpływ miała relacja w parze EUR/CHF. Rynek odnotował również stanowisko Banku Szwajcarii, który mimo spadku notowań waluty nie zamierza zmieniać polityki. W ostatnich dniach nie zabrakło też krajowych danych. W środę opublikowane zostały informacje z rynku pracy a dzień później odczyty produkcji przemysłowej. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,48 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Złe wieści dla funta

To nie był dobry tydzień dla funta. Publikowane dane oddaliły bowiem nieco wizję podniesienia stóp procentowy przez BoE w trakcie posiedzenia w maju. Na rynek powrócił również temat Brexitu w kontekście niemożności uzyskania porozumienia w sprawie Irlandii. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,75.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
20.04.2018
Katarzyna Orawczak