KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

korona norweska, NOK, waluta Norwegii, Ekantor.pl

Korona norweska – ile kosztuje NOK i życie w Norwegii?

Norwegia ropą stoi. Od kiedy w 1967 roku ruszyły prace wydobywcze kraj zmienił się z protestanckiej prowincji w jedno z najdroższych państw Europy. A korona norweska trafiła do czołówki najczęściej Read more
Praca Wielka Brytania

35 tys. rocznie – czy Wielka Brytania wprowadzi kryterium dochodowe dla Polaków?

W okolicach maja-czerwca mają się rozpocząć negocjacje pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. W trakcie nich będzie się ważył los Polaków na Wyspach oraz ich rodzin pozostających w kraju. Ostatnie Read more

Bankowy maraton. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 11-15.12.2017


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Kończący się dziś tydzień można podzielić na to, co działo się do środy i po niej. Wtedy to rozpoczął się maraton z bankami centralnymi. Dla inwestorów większe znaczenie od samych decyzji, miały późniejsze komunikaty dotyczące planów banków na 2018 rok.

 

Fed – stopy procentowe w górę

W środę wieczorem FOMC zdecydowało o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych do poziomu 1,25-1,50%. Taki ruch był już wyceniony przez rynek, dlatego inwestorzy skupili się przede wszystkim na przyszłej ścieżce podwyżek. W 2018 roku mogą pojawić się trzy, z czego pierwsza powinna nastąpić w czerwcu. W czasie, gdy Fed kontynuuje “jastrzębią” choć daleką od niespodzianek politykę, ECB zachowuje “gołębie” tony. Nie należy również zapominać, że dolar wciąż czeka na to, jak potoczą się losy reformy podatkowej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty osłabiony

Dzień po decyzji FOMC, posiedzenie w tej samej sprawie odbywał Europejski Bank Centralny. W tym przypadku konferencja z udziałem Mario Draghiego odgrywała tak zwane pierwsze skrzypce. Prezes EBC po raz kolejny postanowił na spokojną retorykę i nie podsycił rynkowych oczekiwań. W tygodniu publikowane były również pojedyncze dane, takie jak m.in. wstępne indeksy PMI zarówno dla strefy przemysłu jak i usług (oba odczyty przewyższyły prognozy), jednak uwaga rynku skierowana była przede wszystkim na działaniach banków. Taka atmosfera nie pomógł złotemu, który stracił na wartości i dziś średni kurs EUR/PLN pokazał 4,21.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Niepewność dotycząca reformy

Kalendarz makroekonomiczny dla USA prezentował się znacznie bardziej okazale, niż ten w strefie euro. Zwierał bowiem ważne dane z gospodarki. W pierwszej połowie tygodnia emocje wywołała także pewna informacja polityczna. Chodzi mianowicie o zwycięstwo kandydata Demokratów w stanie Alabama w wyborach do Senatu, co może rzutować na przyszłość reformy podatkowej, jeżeli prezydentowi Trumpowi nie uda się jej podpisać do końca roku. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,57 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Wysoko wyceniony frank

W czwartek decyzja w sprawie stóp procentowych zapadła również w Szwajcarskim Banku Narodowym. Stopy pozostały na dotychczasowym poziomie, wzrosły natomiast prognozy banku dotyczące przyszłej inflacji. Rynek zwrócił jednak uwagę na podtrzymanie opinii o “wysoko wycenionym” franku. W ostatnich dniach nie zabrakło również danych z Polski, z czego najwięcej zainteresowania wywołała finalna inflacja CPI. Okazała się ona zgodna ze wstępnymi prognozami. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,61 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Brexit tematem numer jeden

Dla funta przed końcem roku tematem numer jeden jest Brexit i to czy uda się sprawnie przejść do kolejnego etapu negocjacji. Dotychczasowe rozmowy zostaną ocenione dziś na szczycie UE. W tym tygodniu obradował także Bank Anglii, jednak po listopadowym podniesieniu stóp procentowych, rynek nie nastawiał się na niespodzianki. Komunikat wydany przez BoE okazał się być „gołębi”. Na koniec tygodnia wartość funta sięga 4,78 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

15.12.2017 13:05
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000