Lepiej być zadowolonym niż nie. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 25-29.05.2020

Rada Polityki Pieniężnej po raz trzeci obniżyła stopy procentowe, spadek PKB w USA okazał się głębszy niż się spodziewano. I choć nastroje w gospodarce nadal kiepskie, powoli podnoszą się indeksy zaufania konsumentów GfK w Niemczech czy indeks zaufania konsumentów w USA.

Dość niespodziewanie Rada Polityki Pieniężnej ponownie obniżyła stopy procentowe, stopa referencyjna spadła do 0,1% w skali rocznej. Obniżenie kosztu pieniądza spowodowało szybki, ale nieszczególnie dotkliwy spadek złotego wobec głównych walut. Agencja Moody`s obniżyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2020 roku. Jej najnowszy raport mówi o kurczeniu się gospodarki aż o 3,8%. W maju inflacja wg GUS wyniosła 2,9%, mocno tanieje paliwo, delikatnie podnoszą się ceny żywności.
Kolejne europejskie kraje luzują obostrzenia i kolejne gałęzie gospodarki wracają do prawie normalnego działania. Wizja wygranej z koronawirusem sprawia, że stopniowo rośnie apetyt na ryzykowne aktywa. Sytuacji nie zmienia fakt nierozwiązanego konfliktu między USA i Chinami. A ten może się skończyć zaostrzeniem amerykańskich sankcji na chińskie podmioty. Spadek PKB w Stanach Zjednoczonych jest najgłębszy od kryzysu w 2009 roku. Jego dynamika wedle szacunków rządowego Biura Analiz Ekonomicznych w I kwartale 2020 roku wyniosła -5%. W konsekwencji kolejne stany starają się jak najszybciej powrócić do normalności i odmrażają gospodarkę.
Na Starym Kontynencie Komisja Europejska przedstawia ambitny plan funduszu naprawczego. Z emisji wspólnego długu ma zostać rozdysponowanych 500 mld EUR w grantach i 250 mld EUR w pożyczkach. Realnie jednak pieniędzy może być mniej po dyskusji z rządami państw członkowskich, z których cztery fiskalnie konserwatywne już zgłaszają do planu konkretne uwagi.

Umocnione euro w walce z dolarem

Od początku tygodnia kondycja euro względem amerykańskiej waluty się poprawia. W końcu udało się pokonać szczyt z początku miesiąca i tydzień w parze USD/EUR kończy się na poziomie 1,11.

EUR/USD

EUR_USD_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Za złotówki coraz więcej euro

O ile na początku miesiąca sytuacja była jeszcze niepewna, o tyle od 15 dnia miesiąca kurs euro względem złotego konsekwentnie spada. W tym tygodniu mieliśmy do czynienia z gwałtownym spadkiem kursu euro aż o 9 groszy w ciągu około 24 godzin. Cena europejskiej waluty wzrosła nieco pod koniec tygodnia, na co najpewniej wpływ miała decyzja RPP o obniżce stóp procentowych. Dziś średni kurs w parze EUR/PLN wynosi 4,44.

EUR/PLN

EUR_PLN_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Wyczekiwane 3,9 zł

Dolar rozpoczął spadki już w połowie miesiąca jednak dopiero teraz są one widoczniejsze, bo kurs w parze USD/PLN zbliża się powoli do stanu z połowy marca. W tym tygodniu z poziomu 4,15 zł za jednego dolara, „lądujemy” na nieco kursie lekko poniżej czterech złotych. zł. Dziś średni kurs USD/PLN to 3,99.

USD/PLN

USD_PLN_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Ulgi ciąg dalszy

Indeks Instytutu KOF pokazujący możliwe wyniki szwajcarskiej gospodarki w okresie najbliższych sześciu miesięcy po raz kolejny rozczarowuje. Obecny wynik jest połową tego, co o gospodarce Szwajcarii myślano w styczniu. Na początku tego tygodnia startowaliśmy z kursem w parze CHF/PLN na poziomie 4,26, by dziś odnotować średni kurs franka w stosunku do złotego na poziomie 4,15.

CHF/PLN

CHF_PLN_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

W końcu funt poniżej 5 zł

Wielka Brytania wkracza w drugi etap luzowania restrykcji, a funt powoli, ale konsekwentnie spada w relacji ze złotówką. W tym tygodniu pierwszy raz od końca marca za funta musieliśmy zapłacić mniej niż 5 zł. Dziś, średni kurs w parze GBP/PLN to 4,91.

GBP/PLN

GBP_PLN_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl
29.05.2020
Ekantor.pl