Brexitowej noweli ciąg dalszy. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 14-18.10.2019

Unijni liderzy poprali porozumienie w sprawie Brexitu zakładające zgodę premiera Wielkiej Brytanii na kontrolę celną w punktach wjazdowych do Irlandii Północnej. To realnie zbliża Zjednoczone Królestwo do wyjścia z UE w okolicach 31 października, ale nie daje pewności, bo rozstrzygające będzie jutrzejsze głosowanie w Izbie Gmin, gdzie rząd Johnsona nie ma większości. Kanclerz Merkel już oświadczyła, że zależy jej na jak najszybszym zawarciu umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Wielką Brytanią.

Kolejna tura amerykańsko-chińskich negocjacji zakończyła się pierwszym etapem porozumienia, które jeśli pozytywnie zakończy sprawę do połowy grudnia, zdejmie z Chin ryzyko nałożenia kolejnych ceł. A porozumienie leży w interesie niemal wszystkich, bo wojna handlowa powoduje kurczenie się globalnego PKB i nie poprawia nastrojów Kraju Środka w kontekście spowolnienia chińskiego rozwoju.

Mała wojenka handlowa?

Donald Trump zdecydował się na nałożenie ceł na niektóre towary z krajów Unii Europejskiej (o wartości 7,5, mld). Cła obejmują m.in. samoloty Airbus, produkty rolne, tekstylia, szkocką whisky, a także niektóre owoce, gatunki sera oraz hiszpańską i francuską oliwę z oliwek. UE nie pozostała obojętna i ostrzegła o możliwości wprowadzenia ceł odwetowych. Z danych makro z amerykańskiego rynku trudno będzie FED wysnuć wniosek inny niż konieczną obniżkę stóp procentowych. Dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,11.

EUR/USD

EUR USD kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Brak zaskoczeń po wyborach

Wyniki wyborów w Polsce nie wpłynęły znacząco na siłę polskiej waluty, jej wartość względem euro – jak prawie zawsze – bardziej wynika z sytuacji globalnej. Od początku miesiąca złoty jest wobec euro silny, a dziś kurs EUR/PLN wyniósł 4,28.

EUR/PLN

EUR PLN kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Sezon na złotego

Dobre nastroje w kontekście rozwiązania amerykańsko-chińskiej wojny handlowej oraz pozytywne rozstrzygnięcie kwestii Brexitu dają złotówce dobry klimat do stabilnej pozycji wobec dolara i innych najważniejszych walut. Kurs USD/PLN powraca do poziomów z początku sierpnia, a dziś wyniósł 3,84.

USD/PLN

USD PLN kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Cisza w bezpiecznej przystani

Umocnienie polskiej waluty widać także w kursie franka, który w tym tygodniu zmienił się co prawda nieznacznie, ale na korzyść złotówki. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,89.

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Szaleństwo funta

Zaraz po ogłoszeniu zgody co do Brexitu pomiędzy rządem Borisa Johnsona, a Komisją Europejską, kurs funta do dolara i złotówki wzrósł, by później powrócić do tygodniowej normy. Zdaje się, że taka huśtawka widoczna będzie do sobotniego głosowania w Izbie Gmin. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,95.

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_ekantor pl
źródło: Bankier.pl
18.10.2019
Ekantor.pl